Този маршрут включва вино, скали, един манастир и една църква, в която е живяла пророчица (но не Ванга). Идеален е за уикенд на юг, особено когато в централните и северни части на страната е все още студено.
Спирка 1: Мелник
Разходете се из най-малкия град в България – посетете Болярската къща (някога замък на деспот Алексий Слав), не пропускайте подземната изба, сауната и тайника на Кордопуловата къща (превърната в етнографски и винен музей), надникнете и в интересната църква „Свети Антоний“ (единствената в България, посветена на този светец), за която се вярва, че лекува лудост. Улиците непрекъснато ви разхождат нагоре и надолу, за да видите красивите мелнишки къщи от всички възможни ъгли.
Спирка 2: Мелнишките пирамиди
Ще видите пирамидите още докато сте в Мелник – те опасват града от всички страни и променят нюансите си според времето от деня. Продължават километри наред и са кръстосвани от многобройни пътеки. Изберете си някоя и се изкачете нависоко, за да се насладите на невероятни гледки. Пътеки тръгват и след като излезете от Мелник в посока Рожен.
Спирка 3: Роженският манастир
Това е един от малкото български манастири, които не са били разрушавани по време на османската власт. Когато е построен, не е имало път от Мелник до манастира – минавало се е по пътеките през Мелнишките пирамиди. Ако искате да прекарате повече време сред природата, можете да направите същото. В самия манастир има 400-500-годишни стенописи, можете да видиите и най-старите запазени в България витражи. Преди манастира се намира гробът на Яне Сандански, има и поляна, подходяща за пикник. Научете още за Роженския манастир.
Спирка 4: Село Златолист
Село Златолист е известно преди всичко с Преподобна Стойна – пророчица и лечителка от миналото, живяла в църквата „Свети Георги“. Днес селото има неколцина останали жители, но всички те ще ви разкажат истории за Преподобна Стойна. Казват, че ако човек застане на плочата с двуглав орел в центъра на храма, всяко негово желание ще се сбъдне. Научете още за Преподобна Стойна и Златолист.
Спирка 5: Мелнишко вино
В района на Мелник, както и в самия град, има много винарни и хора, които произвеждат домашно вино. В този край се отглеждат специфични сортове грозде, известни в цяла Европа още преди векове. Изберете си винарна, научете как се прави виното и дегустирайте различни видове.
ЗА МАРШРУТА:
Подходящ за: цялото семейство, ценители на виното, религиозен туризъм
Най-добро време: Пролет, зима, късна есен. Лятото може да е прекалено горещо.
Продължителност: двудневен маршрут (планирайте нощувка в Мелник или на палатка сред природата)
Дължина на маршрута: 13 км
Разстояние от София: 200 км
Вижте още идеи за уикенд маршрути в България.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!