10 любопитни факта за Бранденбургската врата - Класации - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
10 любопитни факта за Бранденбургската врата

Един от символите на Берлин има интересна и бурна история. Ето 10 любопитни факта от далечното и не чак толкова минало на Бранденбургската врата.

1. Първата Бранденбургска врата била наричана Врата на зоопарка и е съществувала на това място още в началото на 17-и век. Тогава тя била доста скромна – състояла се само от две колони и малка наблюдателница. От нея се влизало в зоологическата градина, която тогава била просто голяма част от гората, и се стигало до замъка Шарлотенбург.

2. Пруският крал Фридрих Вилхелм II възлага строежа на Бранденбургската врата в ранно класицистичен стил в периода 1788 – 1791 г. Тенденцията тогава била всички нови сгради да се строят по даден модел. И докато всички строели най-вече във формата на римските триумфални арки, за вратата бил избран друг класически пример – входната част на Акропола в Атина.

3. Вратата, заедно с квадригата (колесница с четири коня) има височина от 26 м. Широка е 65,5 м и е дълбока 11 м. Конструкцията се разполага върху 12 колони, които са свързани със зид. Тези двойки от колони формират 5 прохода, средният е широк 5,5 м и до 1918 г. неизменно бил запазен за кралското семейство.

4. През 1793 г. към Бранденбургската врата била добавена и колесницата. Тя била дело на потсдамския бакърджия Емануел Юри. Била донесена от Потсдам до Берлин по воден път и била поставена на върха на Бранденбургската врата. Женската фигура на колесница с впряг от четири коня представя богинята на мира Ейрена, дъщеря на Зевс. Първоначално богинята била без дрехи, но след 1794 г. получава наметало, „защото отдолу изглежда прекалено гола и жестока”.

5. На 27 октомври 1806 г. Наполеон навлиза през Бранденбургската врата в Берлин. Няколко седмици след пристигането му започват преговори по преместването на квадригата. От 2 до 8 декември тя е демонтирана, опакована в 12 сандъка и на 21 декември е изпратена на 5-месечно пътешествие към Франция. Въпреки че остава в града цели 7 години, до днес все още не е ясно дали някога е показвана на публиката в Париж.

6. От средата на 19-и век Берлин се развива с динамично темпо. Стените и портите се превръщат все повече и повече в големи трафик зони за метрополиса. Затова от 1865 г. до 1869 г. в някои части на града били издигнати митнически прегради.

7. Най-големия парад на свободата през 19-и в. Бранденбургската врата вижда на 16 юни 1871 г. След победата над Франция в Огледалната зала на замъка Версай е обявена немската империя, а пруският крал Вилхелм I е обявен за първия немски кайзер. Немците празнуват не просто една победа, а и обединението на Германия. Оттогава досега Бранденбургската врата е символ на империята.

8. През 20-и век Бранденбургската врата продължава да бъде сцена на сблъсъци. По време на януарските битки през 1919 г. тя била окупирана от силите на правителството, а на мястото на квадригата била разположена картечница. По време на Каповския пуч от 1920 г. вратата отново била в центъра на събитията. Върху горната ѝ част били складирани муниции, а по квадригата имало десетки дупки от куршуми.

9. С построяването на Берлинската стена, започнало на 13 август 1961 г. вратата се намира в забранена зона и през нея не може да се преминава нито от изток, нито от запад. Можели да я преминават само граничарите от изток. 28 години по-късно, под напора на 100 000 празнуващи германци, вратата е отворена отново, а бариерата е премахната напълно.

10. След реставрацията на вратата от 2000 до 2002 г. се приема решението в бъдеще през нея повече да не преминават превозни средства.


Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук за още интересни пътешествия!

Вижте още от категория Класации
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин