Косово е държава без излаз на море, разположена в Югоизточна Европа, граничеща със Сърбия на север и изток, Черна гора на северозапад, Албания на югозапад и Северна Македония на югоизток.
Тя обяви независимост от Сърбия през февруари 2008 г. след години на конфликт и преговори. Столицата и най-големият град на Косово е Прищина.
Косово обхваща площ от приблизително 10 887 квадратни километра (4 203 квадратни мили). Населението на Косово се оценява на около 1,8 милиона души според данни от 2022 г.
По-голямата част от населението на Косово са етнически албанци, като албанският е официален език.
Втората по големина етническа група в Косово е сръбската общност, следвана от бошняци, турци и други.
Косово има разнообразно културно наследство, повлияно от различни цивилизации, включително илирийска, римска, византийска, османска и югославска.
Обектът на световното културно наследство на ЮНЕСКО - манастирът Високи Дечани, датиращ от 14-ти век, се намира в Косово и е известен със своята средновековна сръбска архитектура и стенописи.
Икономиката на Косово се основава предимно на селското стопанство, услугите и паричните преводи от косовската диаспора.
Страната разполага със значителни минерални ресурси, включително лигнитни въглища, олово, цинк, никел и мрамор.
Косово има младо население със средна възраст около 30 години. Климатът в Косово е континентален, с горещо лято и студена зима.
Войната в Косово, която продължи от 1998 до 1999 г., доведе до значителни загуби на живот и разселване на населението. Тя завърши с намесата на НАТО и установяването на администрация на ООН в Косово.
Косово обяви независимост на 17 февруари 2008 г. и беше признато от над 100 държави, въпреки че Сърбия и някои други страни, включително Русия и Китай, не признават неговата независимост.
Република Косово е парламентарна демокрация с президент като държавен глава и министър-председател като ръководител на правителството.
Страната се стреми да се присъедини към Европейския съюз и постигна напредък в области като либерализирането на визовия режим и Споразумението за стабилизиране и асоцииране с ЕС.
Косово е член на няколко международни организации, включително Международния валутен фонд (МВФ), Световната банка и Международния олимпийски комитет.
Косовските сили за сигурност (КСС) отговарят за сигурността и отбраната в страната, като планират трансформирането им в редовна армия.
Образователната система на Косово следва структура, подобна на други европейски страни, с начално, средно и висше образование.
Футболът е най-популярният спорт в Косово и страната има свой национален футболен отбор, който се състезава на международно ниво.
Традиционната албанска и сръбска кухня са разпространени в Косово, като популярни са ястия като бюрек, пита, сарми и айвар.
Косово е известно с богатото си културно наследство, включително традиционна музика, танци и фестивали, празнувани през цялата година.
Битката при Косово, водена през 1389 г. на Косово поле (Полето на косовете), е важно историческо събитие в сръбската и балканската история, често символизиращо съпротивата срещу чуждото владичество.
Въпреки предизвикателствата, свързани с новата му история и текущите политически проблеми, Косово полага усилия за изграждане на стабилно и проспериращо бъдеще за своите граждани.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!