Не е нужно да сте опитен гмуркач, за да се изправите лице в лице с някои от най-очарователните морски същества. Всъщност на някои места можете просто да потопите главата си с маска и шнорхел и да се насладите на невероятни срещи с морски обитатели.
От плуване с манти в Австралия до "шпиониране" на китови акули в Мозамбик, това са седем от най-добрите места в света за шнорхелинг:
Фернандо де Нороня, Бразилия
View this post on Instagram
Вулканичен архипелаг край североизточното крайбрежие на Бразилия, Фернандо де Нороня е защитена еко-страна на чудесата, предпочитана от морски биолози, със скалисто крайбрежие и разнообразни екосистеми.
Известен е със своите незастроени плажове и несравнимо гмуркане с шнорхел. С видимост, достигаща до 40 метра в топлите, изумрудени води, можете да забележите морски костенурки, скатове, лимонови и рифови акули. Плажът също така има най-високата концентрация на делфини в света.
В Baía do Sancho, смятан от мнозина за най-красивия плаж в Бразилия, пясъчното морско дъно позволява на лодките да спират, без да повредят коралите. Други добри точки за гмуркане с шнорхел са Baía dos Porcos, Sueste, Morro de Fora и Porto, с достъпните останки от кораби, гъмжащи от морски живот.
Остров Лейди Елиът, Големият бариерен риф, Австралия
View this post on Instagram
Най-южният коралов залив на Големия бариерен риф, остров Лейди Елиът предлага едни от най-добрите места за шнорхелинг в Австралия и е най-известен със своите манти и морски костенурки.
Плитката лагуна, ограждаща източната страна на острова, е най-подходяща за семейства и начинаещи, докато кораловите градини от западната страна имат по-дълбоки води, идеални за по-опитния гмуркач с шнорхел.
Намирайки се в една от „зелените зони“ на Големия бариерен риф, „забранена“ зона, където разрушителното поведение е забранено, остров Лейди Елиът се радва на най-високо ниво на опазване на околната среда. Това е една от причините гърбатите китове, които мигрират през тези води между юни и октомври, да продължават да се връщат.
Залив Ханаума, Оаху, Хавай
View this post on Instagram
Сгушен в кратер на древен вулкан, ограден от палми и дом на 7000-годишен коралов риф, заливът Ханаума е едно от най-живописните и популярни места за гмуркане с шнорхел в Хавай.
Стотици неоново оцветени риби, корали, змиорки и морски костенурки ви очакват недалеч от красивия плаж с бял пясък. Отвъд рифа можете също да изследвате пещери, гъмжащи от още повече морски живот.
Заливът е част от природен резерват. Затворен е в понеделник и вторник, за да се сведе до минимум въздействието върху екосистемата, и се допускат максимум 3000 посетители на ден. Има такса за влизане и посетителите трябва да резервират предварително.
Раджа Ампат, Индонезия
View this post on Instagram
Югоизточна Азия изобилства от зрелищни места за гмуркане и шнорхелинг, а индонезийският Раджа Ампат безспорно оглавява списъка със своите фини бели пясъчни плажове, скрити лагуни и впечатляващо разнообразие от морски живот и системи от коралови рифове.
Количеството и разнообразието на морския живот тук всъщност са толкова изумителни, че учените са описали Раджа Ампат като биологична гореща точка. Те вярват, че неговите рифови системи възстановяват запасите в Южния Тихи океан и Индийския океан.
Плаж Тофу, Мозамбик
View this post on Instagram
Мозамбик предлага изобилие от превъзходни места за шнорхелинг по девственото си крайбрежие на Индийския океан. Тук топлите тюркоазени води, които заобикалят плажове с дюни, изобилстват от пасажи цветни риби и добре запазени корали.
Водите край плаж Тофу са особено богати на морско биоразнообразие и са най-известни с голямата си популация на китови акули. Това е едно от малкото места на планетата, където нежните китови акули могат да бъдат намерени през цялата година.
Остров Роатан, Хондурас
View this post on Instagram
Роатан е най-големият и най-развит от островите в залива на Хондурас и едно от най-добрите места за гмуркане с шнорхел на Карибите. Обграден от невероятно разнообразен коралов риф, богат на тропически риби, островът е рай за гмуркане и шнорхелинг.
Залив Абу Дабаб, Египет
View this post on Instagram
Марса Алам в Южен Египет е едно от малкото места в света, където можете да забележите неуловимия дюгон, рядък, по-малко известен братовчед на ламантина, който отдавна вдъхновява митовете и легендите за русалките в различните култури.
В Абу Дабаб плитките води, защитните рифове и изобилието от морска трева привличат и поддържат малка популация от дюгони – наричани „морски крави“ заради навиците им да се хранят с трева.
Други обитатели на залива, които могат да бъдат намерени около добре запазените коралови рифове, включват гигантски морски костенурки, риби папагали и морски кончета, докато пясъчното морско дъно също е дом на скатове.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!