Не само места за почивка или работа, тези зелени пространства, от Токио до Бразилия, предлагат изкуство, цветя, красиви гледки и немска бира - идеалният начин да „избягате“ от града, без всъщност да го напускате.
Нека видим 9 от най-големите градски паркове в света и с какво могат да ни впечатлят те:
1. Golden Gate Park, Сан Франциско, САЩ
Трудно е да се повярва сега, но още през 1870-те години 1000-те декара озеленен парк, който образува любимия парк „Голдън Гейт“ в Сан Франциско, е зона на пясъчни дюни, известна като „Външни земи“. Под зоркия поглед на полевия инженер Джон Хамънд Хол, най-добрите професионални градинари от XIX век го превръщат в ефектното градско зелено пространство, което е днес.
Паркът получава над 13 милиона посетители всяка година, които се възхищават на атракции като музея De Young и красиво поддържаната японска чайна градина. Други правят пикник на поляните, проверяват стадото от американски бизони или се пускат с гребни лодки на езерото Стоу.
Не забравяйте да спрете на Хипи Хил, между Консерваторията на цветята и Хайт Стрийт, популярно място за срещи по време на „Лятото на любовта“.
2. Парк Уено, Токио, Япония
С повече от хиляда черешови дървета, облицоващи основната пътека, паркът Ueno е мястото, на което да се отправите през пролетта. Местните жители се сближават в парка, провеждайки импровизиран Ханами (партита за гледане на вишни) под нежната розова сакура.
Първоначално парковите паркове са били част от храма Канейджи, а много от пагодите и светилищата остават. Паркът притежава и зоопарк Ueno и неговите панди, както и в Токио Националния музей и Националния научен музей.
3. Парк Ибирапуера, Сао Пауло, Бразилия
Колко паркове имат библиотека? Парк Ибирапуера в Сао Пауло има. Тя се намира до езерото на патицата при Bosque da Leitura. Има и шезлонги, така че можете да се отпуснете на слънце, докато четете книгата си.
Не трябва да се изненадваме. Паркът е проектиран от международно признатия бразилски архитект Оскар Нимайер, през 1954 г. Нимайер проектира много от сградите, включително "летяща чиния" планетариум и поразително Ибирапуера Auditorium.
В парка се помещава и музей на съвременно изкуство, друг с акцент върху афро-бразилското изкуство и задължителния японски павилион. Има и много спортни кортове, с писти и пътеки и лодки.
4. Englischer Garten, Мюнхен, Германия
През 1790-те прадедите на Мюнхен заделят повече от 900 декара основни недвижими имоти, за да създадат Englischer Garten (Английската градина), най-големият по рода си парк по онова време. Той се е превърнал в любимо място за местните жители, особено когато е слънчево навън. Ако е над 18 градуса по Целзий, ще видите много хора там.
Можете да наемете велосипед, за да разгледате пътеки или гребни лодки, за да се ориентирате в централното езеро. Това е и единственото място в Мюнхен, където можете да сърфирате. Изпомпващ механизъм създава вълни на поток, който тече през парка, и можете да гледате сърфистите, с дъските под мишниците си, чакащи своя ред.
Това е Мюнхен, има и бирена градина. Тя се намира до Китайската кула.
5. Стенли Парк, Ванкувър, Канада
Почти изцяло заобиколен от вода, този парк с площ 405 хектара в централната част на Ванкувър е считан за един от най-добрите градски паркове в света, съдържащ също аквариум и аранжировки от цветни тотемни стълбове.
Първоначално дом на местни коренни племена, той е превърнат в парк през 1886 г. Освен странната структура, създадена от човека, паркът остава силно залесен, диво място от над 500 000 дървета кедър, ела и бурак.
Една от основните конструкции е морската стена, построена за предотвратяване на ерозия по протежение на брега на парка. Оттогава тя се превръща в една от най-известните характеристики на парка, популярна сред тичащите, пешеходците и колоездачите. Гледките към града от всяка точка са впечатляващи, но е също толкова лесно да отидеш в гората и да забравиш, че градът е все още там.
6. Central Park, Ню Йорк, САЩ
Централният парк в Ню Йорк е може би най-известният градски парк в света и считан от местните жители като „споделен заден двор“. За 750 декара, това е доста огромен заден двор, който може да се похвали със зоопарк, мандра, замък, ледена пързалка, ливада с овце, редица езера и два ресторанта.
Паркът е „реставриран“ три пъти, като последните основни работи са насочени към рехабилитация на езерата и резервоарите през 2003 г.
Централният парк е имал своите възходи и падения, изпадайки в неразположение в началото на 1900 г. и отново през 60-те години на миналия век, но остава едновременно символ и градски бял дроб за града. Това е и една от най-популярните атракции в Ню Йорк, с над 40 милиона посетители всяка година.
7. Парк Lumphini, Банкок, Тайланд
Рядко зелено пространство в сърцето на бизнес района на Банкок, Lumphini Park е 142 дка спокойствие в един от най-хаотичните градове в света. Местните жители започват деня тук, правейки тай чи или бягайки по пътеките с дървета. По време на обяда продавачите се появяват с вкусни лакомства, превръщайки парка в импровизиран панаир на уличната храна.
Паркът е създаден на кралски земи през 1920 г. от крал Рама VI и е кръстен на родното място на Буда в Непал. Това е чудесно място за наблюдение на птици и гущери. Следете за гущерите на монитора в парка. С дължина над един метър е трудно да ги пропуснете.
8. Хайд Парк, Лондон, Великобритания
Хайд парк е най-големият от четири кралски парка, които образуват верига от зелено пространство от мраморната арка до Бъкингамския дворец. Известният парк обхваща 350 декара и разполага със Serpentine, 40-декара изкуствено езеро, построено през 1730 г., което има собствен клуб за плуване и художествена галерия.
Голямата изложба от 1861 г. се провежда в парка и тя продължава да бъде домакин на събития и до днес, включително огромни летни концерти и годишни зимни чудеса. Забележителности представляват Ъгълът на ораторите, богато украсените Италиански градини и мемориалния фонтан на принцеса Даяна. Освен това е популярно място за лондончани да се занимават с бягане и колоездене и слънчеви бани при странния случай, когато слънцето надникне иззад гъстите облаци.
9. Парк Гюел, Барселона, Испания
Парк Гюел е градски парк, който не прилича на никой друг. Вместо обширни зелени пространства, посетителите са поканени да се впуснат в 3D произведение на изкуството и да изживеят града през погледа на световноизвестния каталунски архитект Антони Гауди.
Има и спокойни гледки, но именно живата и цветна архитектура привлича окото.
На входа стои стълбичка от джинджифилови дворчета в стил Арт Нуво, а по главния площад змийска пейка. Гигантски саламандър, покрит с мозайки, пази фонтана. Това е предизвикателено и забавно място.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!