Честита Баба Марта! Пожелаваме на всички пътешественици да са здрави, румени и засмени!
По традиция всички се поздравяваме с "Честита Баба Марта" и си връзваме мартенички един на друг за здраве и благоденствие.
View this post on Instagram
Днешният ден, освен празникът на Баба Марта, е и първият ден от месец март. Много от обичаите и традициите са свързани с идването на пролетта.
Според народните поверия Баба Марта е сестра на Голям Сечко (Януари) и Малък Сечко (Февруари). Поради тази причина тя постоянно променя настроението си – ту е блага и добра, ту сурова и сърдита. Затова и времето през март е толкова нестабилно – ту топло, ту мразовито.
View this post on Instagram
Връзването на мартенички, които са изплетени от бял и червен конец, се свързва и с омилостивяването на Баба Марта. С мартенички се закичват не само хората, а и животните. Те се носят до 9 март, когато се отбелязва църковният празник на Свети 40 мъченици или до Благовещение, на 25 март. Другият вариант за сваляне на мартеницата е когато видим щъркел или цъфнало дръвче.
View this post on Instagram
Подобно на повечето празници, Баба Марта също идва с различни традиции и обичаи. Ето някои от тях:
Не днешният ден не бива да се перат и простират бели дрехи, за да не пада слана и да не вали градушка през годината.
На 1 март възрастните жени не бива да излизат, за да не разсърдят Баба Марта. Счита се, че ако тя срещне млада жена, ще се усмихне.
В някои части на България се пали огън в двора, в който се изгаря събраната смет, а жаравата трябва да бъде прескочена от всички членове на домакинството. Този обичай е свързан с прогонването на злите сили.
На първи март домът се почиства и се подрежда, за да бъде готов за новото начало (пролетта).
В първия ден от месеца всеки трябва да си изберете един ден от месец март. Взависимост от това какво е времето в деня, който си е избрал, се съди каква ще бъде годината за него.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!