В добрия, стар Лондон атмосферата е по-различна от всеки друг град. Веднага ще кажете, че това не е така и е нормално – всеки си има свой любим град. Но нека си признаем, че английската столица е единственият град, в който някак не ни дразни дъждът или поне мен. Напротив, дори намирам известна романтика в това да си в Лондон и да те вали малко дъждец, пък и това си е класическо английско време. За това грабвайте дъждобран и чадър (да, винаги е добре да имате и двете) и тръгвайте на туристическа обиколка из английската столица.
Лондон е един от най-красивите градове в света и е дом на много интересни забележителности, които не бива да пропускате, като например Биг Бен, Уестминстърското абатство, Мостът и крепостта Тауър, Бъкингамския доврец, музея на Мадам Тюсо, Националния исторически музей, Британския музей, Лондонското око, разходка с корабче по Темза и квартал Гринуич, който е известен със своята прочута обсерватория, където може да стъпите на дължина от нула градуса. Да, точно така, там е самата нула.
Това е едно много посещавано място от местни и туристи, не само заради нулевия меридиан и обсерваторията, но и за самия парк, от който в ясно време разбира се, се разкрива страхотна гледка към Лондонското сити, където са небостъргачите и т.нар. бизнес квартал. Паркът носи името на квартала – Гринуич парк.
Гринуич се намира на южния бряг на река Темза и моят съвет е да отидете до там с корабче, по този начин ще видите града от реката, а да се върнете с двуетажен автобус на градския транспорт, защото самото возене на такъв си е атракция и не забравяйте – качете се на втория етаж на автобуса.
Гринуич става световноизвестен със своята обсерватория, която е основана през 1675 г. от крал Чарлз II. Меридианът, който минава през нея, е приет за нулев и съответно спрямо него се определя географската дължина.
Гринуичката кралска обсерватория се намира на самия нулев меридиан – той буквално преминава през самата сграда. Добре известното ни „Средното гринуичко време“ (GMT) някога е било определяно именно от Гринуичката обсерватория, която днес не работи, но там все още се намира топка, която пада всеки ден, за да отчете точно 13 часа. Терминът „средно гринуичко време“ днес е заменен от термина „координирано универсално време“ (UTC). Разбира се, мястото е отворено са посетители и определено си заслужава да се посети.
Към самата обсерватория има и много интересен музей, който е пълен с най-различни астрономически и навигационни пособия.
Дори да не сте любители на физиката и астрономията, това място е една от задължителните спирки, когато сте в Лондон. Все пак си е известно вълнение да стъпиш от двете страни на нулевия меридиан, по който се определя географската дължина.
Мястото освен, че е много красиво, то е и изключително приятно за разходка, стига да не вали постоянно разбира се. За тук дори може да отделите цял ден от времето си в Лондон. Половин ден също е достатъчен да се насладите на гринуичката атмосфера, ако нямате много време за разглеждане на града.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!