Фестивалите на плашилата се провеждат по целия свят, но те са особено популярни във Великобритания, където плашилата са използвани срещу птиците от хилядолетия.
По принцип плашило се прави от дърво и слама, но в средновековна Британия тази роля са изпълнявали момчета, които са плашели птиците. Те са патрулирали из нивите с торби с камъни и са гонели всяка врана или скорец, които искали да кацнат на земята.
След голямата чумна епидемия от 1348 година, половината от населението на Острова е било в гробищата и собствениците на земи не могли да наемат момчета, поради което са измислили плашилата.
Все пак, нещата се оправили и момчешките патрули останали в полетата до началото на 19-и век, но тогава пък те се насочили към фабриките и мините, където плащали по-добре.
Днес стотици британски села и малки градчета организират фестивали на плашилата, в които жителите правят своите плашила и залагат изключително на креативност, защото ги правят от каквито материали им попаднат.
След това плашилата се вадят пред къщите или на улицата, за да се видят от всички. Събитията често са свързани с благотворителни инициативи и обикновено се случват през лятото между май и юли, но в някои селища се провеждат през есента.
Въпреки вековната традиция на плашилата, тези фестивали във Великобритания са на по-малко от 20 години.
По-известните такива фестивали са тези в Кетълуел, Хедър, Рей, Бартън Милс, Флемстед, Бромярд.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!