Глухите камъни – да разгадаеш тайните на скалите - Уикенд - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Глухите камъни – да разгадаеш тайните на скалите
Автор: Мария Ангелова

Над 450 скални ниши, издълбани във формата на трапец от древните траки. Пещера – утроба. Средновековни църква и манастир. Цял древен град.

Ако обичате да се чувствате като откриватели на древни цивилизации, включете Глухите камъни в маршрута на следващото си пътуване в Източните Родопи. Тези величествени скали пазят толкова тайни, че на археолозите и историците ще са нужни години, за да ги разкрият.

След като спрете при маркираната с дървени табели отбивка по пътя Любимец – Ивайловград и изминете около километър пеша по черен горски път (има насочващи табели), първото, което изплува измежду короните на дърветата, са 30-метровите отвесни скали с издълбаните в тях ниши. Все едно сте застанали в подножието на великански кошер. Все още няма единодушно мнение по въпроса за какво траките са ползвали трапецовидните ниши, но две от най-разпространените версии са за погребения и за ритуали.

По-нататък сенчестата пътека с дървени парапети ще ви отведе до последните открития на археолозите – църква, която е била част от византийски манастир, крепостни стени, ритуални огнища... Смята се, че светилището е било част от цял град с къщи и улици, който се е спускал от връх Марина към река Арда. Може би там, където сте застанали да си починете и да огледате, се е намирала някоя древна улица, или на сантиметри под краката ви лежат основите на нечий древен дом. Със сигурност се знае, че мястото е населявано без прекъсване от праисторически времена до Средновековието.

След разкопките на църквата (покрита с "покрив" от дървени колове" кривнете по пътеката вляво, за да стигнете до другата впечатляваща част на Глухите камъни – две издълбани в гранитната скала помещения (вероятно използвани за различни религиозни ритуали). Днес в едното е оформен малък християнски олтар с икони, цветя и дребни стотинки, оставени от поклонници. От него 33 изсечени в камъка стъпала ви отвеждат до най-високата част на светилището, откъдето се разкрива невероятна гледка към язовир Ивайловград. Тук е разположена и голямата щерна (скална кухина за събиране на дъждовна вода).

Хубавото е, че разкопките на Глухите камъни продължават. Ако дойдете по време на археологическия сезон, може да присъствате на важно откритие или да разпитате археолозите. А и всеки следващ път, когато се върнете, ще са разгадани още от тайните на светилището. 

Полезна информация: Носете си пакетирана храна или отскочете за хапване до Ивайловград. От София километрите са 300, от Пловдив – 150, от Бургас – 180. От крайпътната отбивка до Глухите камъни се стига за около 30 минути, пътеката е равна. Очаква се от лятото на 2015 г. в близкото село Малко Градище да заработи информационен център (за тази цел през 2014 г. тече ремонт на сградата на старото училище).

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Уикенд
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин