Как според легендата на индианското племе шайени се е появило съзвездието Голяма мечка (а в края на статията – как да спечелите детската книжка „Седем братя и една сестра“).
Преданието на шайените за произхода на съзвездието Голямата мечка е описано по увлекателен начин от британеца Пол Гобъл в красиво илюстрираната детска книжка „Седем братя и една сестра“ (Издателство „Изток-Запад“). Страница след страница деца и възрастни се пренасят в далечната предколумбова Америка, за да се срещнат с живота на индианците.
Цветното издание проследява историята на индианска девойка, която потегля към северните земи, за да намери своите седем братя.
Птиците и животните, цветята и пеперудите са навсякъде около нас на земята – така е и в илюстрациите на книгата. "Понякога са изобразени по две от вид – защото, също като нас, те обичат да си правят компания. На други места са нарисувани по много, за да ни напомнят за щедростта на Създателя. Всички те живеят в Големите северноамерикански равнини, където се развива действието на тази история", споделя Пол Гобъл.
Първоначално илюстрациите се очертават с перо и черен туш, после се запълват с акварелни бои. Около контурите се оставят тънки бели линии в опит да се наподоби ефекта от блясъка на индианските везби от мъниста и игли от бодливец, както и да се даде поне известна представа за ярките цветове, които човек вижда в чистия въздух на Големите равнини.
Пол Гобъл е роден във Великобритания. Интересът му към коренните жители на Северна Америка и тяхната култура започва още от в детските му години. През 1959 г. Гобъл предприема пътуване до САЩ, където гостува на няколко индиански племена, участва в техните празненства, посещава много музеи и места, свързани с индианската история и култура. Характерно за илюстрациите му е, че всеки един детайл от нарисуваните предмети, облекла, птици, растения е верен на природния или културно-исторически оригинал.
"Ризите, роклите и другите индиански предмети, нарисувани в тази книга, са вдъхновени от автентични образци, изработени от племето шайени. Те са изложени в много музеи – както в Съединените щати, така и в Европа. Рисунките върху покривалата на типитата са взети от модели, правени от шайени около 1900 г. за Музея по естествена история в Чикаго, САЩ", разказва Пол Гобъл.
През 1977 г. Пол Гобъл окончателно се премества в САЩ. Ритуално е осиновен от правнука на известния сиукски вожд Червения облак и получава името Малкия Гръм.
Показателни за индианското светоусещане са заключителните редове на „Седем братя и една сестра“: „Чуйте какво казват звездите! Ние никога не сме сами в нощта.“
*
СПЕЧЕЛЕТЕ книжката „Седем братя и една сестра“ на Пол Гобъл.
Как?
Споделете в коментар под статията тук: Ако трябва да имате индианско име, какво би било то?
Двама от отговорилите, изтеглени чрез жребий, ще спечелят „Седем братя и една сестра“. Имената на печелившите ще обявим на 11 февруари 2015 г. във фейсбук страницата на Peika.bg.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!