Какво не знаем за Великата китайска стена - Класации - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Какво не знаем за Великата китайска стена
Автор: Елена Исаева

Едва ли има човек, който да не е чувал за Великата китайска стена, или да не е мечтал поне веднъж в живота си да покори тази историческа забележителност. Строена е с цел защита от нападения от номадски народи. Няколко стени са били построени още през VII век пр. н. е. , като през следващите столетия са разширявани, усилвани, реконструирани и в крайна сметка свързани помежду си в едно отбранително съоръжение. Поддържана и подобрявана от различни династии, в днешния си вид е запазена от епохата на династията Мин (1368-1644), като дължината и в наши дни достига над 9000 км. Това е най-дългото древно съоръжение, създавано някога от човека. Също така е и може би най-атрктвната историческа забележителност не само в Китай, но и в цял свят. Неслучайно броят на ежегодните посетители на това велико историческо съоръжение надхвърля  50 милиона.

Великата китайска стена е включена в списъка на седемте чудеса на света. Освен, че привлича туристи от цял свят, Великата китайска стена се е превърнала и в символ на тиранията. По време на строежа и в годините на нейното строителство са участвали десетки милиони хора, като много от тях са умирали по време на строежа поради лошите условия на работа и живот.

Какво не знаем за Великата китайска стена
Снимка: pixabay.com

През 1984 г. стартира програма по възстановяването на Великата китайска стена. Има участъци, които са срутени и напълно невъзстановими.

Ето и някои по-интересни факти за това велико чудо, сътворено от човека:

1. Всяка година се провежда популярният лекоатлетически маратон, като той е и най-трудно преодолимият в цял свят. Състезателите трябва да преодолеят  стъпала, обработваеми земи, оризови ниви и други.

2. От стената се разкрива невероятна гледка към Пекин, а най-популярният участък за осъществяване на тази прекрасна панорама е участъкът Бадалинг. Освен туристите, ежегодно стената се посещава и от редица държавни глави.

3. За съжаление ерозията, както и човешката дейнсот сериозно застрашават стената от разрушение. Ако не се предприемат сериозни мерки по укрепването и, учените предвиждат срутване до 20 години. От построяването на великото съоръжени до момента са разрушени около 30% от нея.

4. Стената е дълга около 9000 км., но ако се вземат прдвид и тези участъци, които липсват и на места се получава прекъсване, то тя ще достигне до 21000 км. За сравнение, обиколката на екватора е 40 хиляди км.

5. По време на династията Цин (221 г. пр. н. е. - 206 г. пр. н. е.), стената е слепвана със смес от лепкава оризова каша и влажна вар, като това прави стените  устойчиви и твърди.

Какво не знаем за Великата китайска стена
Снимка: pixabay.com

6. Учени от НАСА твърдят, че стената при идеални метеорологични условия може да бъде видяна от земната орбита.

7. Превозването на материалите за строежа на Великата китайска стена се е осъществявало посредством магарета и кози, а в по-равните участъци били използвани ръчни колички.

8. Още по време на династияята Мин са добавяни наблюдателни кули за наблюдение на евентуално наближаване на вражеско нашествие. Кулите освен за наблюдение били използвани и за жилищни помещения на войниците.

9. Стената е пробита от монголски войски, които намерили тайна пътека и достигнали до столицата Пекин.

И днес след стотици години, това инженерно чудо на човечеството буди интереса на милиони хора по света.

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Класации
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин