Каварна – българската столица на рока - Класации - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Каварна – българската столица на рока
Автор: Елена Исаева

Град Каварна е едно чудно място, кацнало високо на ръба на Добруджанското плато, а в същото време от там морето не се вижда. Интересно, нали? Градът има красив плаж, хубави морски гледки, но най-вече е известен със своя голям рок фестивал, заради който е наричан „столицата на рока“. Така, че не се учудвайте, ако в някое кафене в града видите член на Скорпионс или Лед Цепелин, например.

Старото има на Каварна е Карвуна. Това старо име на този красив български град се среща в грамота, която е дадена на дубровнишките търговци от самия цар Иван-Асен II през 1230 г.

Каварна – българската столица на рока
Снимка: Елена Исаева

 

Освен рок фестивала в района, в град Каварна още може да посетите:

1. Историческия музей – той получава своя статут на музей през 1971 г. В него може да видите различни доказателства за разцвета на района през различни периоди, както и интересни факти за историята на града и околността. Освен това към него има морски музей, където може да се видят амфори, котви и други морски артефакти.

2.Етнографски комплекс Каварна – той е открит през 1984 г. и се помещава в една стара, дообре реставрирана къща, която има много красив и цветен двор. Къщата е била собственост на каварненско семейство, което било средно богато и е живяло в края на 20 век. Приземните етажи на сградата са били използвани за складове, мазета и различни други стопански нужди. Тук може да се види и стара чехларска работилница, малка гостна, която е била  предназначена за младоженците, както и добре запазено старо национално облекло (гагаузка, котленска и северно-добруджанските носии).

3. Художествена галерия "Христо Градечлиев" – художествената галерия е създадена в края на 20 век. За да има галерия в града, през 1979 г. се преустройва местното училище. Художествената галерия съхранява произведения на изкуството и на художници като Марио Жеков, Димитър Киров, Стоян Венев, Георги Божилов, Златка Дъбова, Стоимен Стоилов и много други.

4. Килийното училище – типично за всеки град и село в България.

5. Църквата „Свети Георги“ – тази църква е построена през 1869 г. от от йеромонахът Евтратий Рилски.

6. Църквата „Успение Богородично“

Каварна – българската столица на рока
Снимка: Елена Исаева

7. Нос Калиакра – той се намира съвсем близо до град Каварна и е един от 100-те национални обекта на България. Този нос се врязва подобно на кораб, на цели 2 километра навътре в морето. Мястото е много красиво, но и доста ветровито. Нос Калиакра се намира само на 12 км от Каварна и определено е място, което си заслужава да се посети. Скалите са отвесни на 70 метра над морското ниво. Ако сте много големи късметлии, малко преди залез слънце може да видите един или дори няколко делфина. Гледката е наистина прекрасна.

 

Нос Калиакра се води една от първите защитени територии в България. Тук има голямо биоразнообразие, което е необходимо да се опази. Мястото е обявено за природен резерват през 1941 г. В наши дни защитената зона обхваща сухоземна територия и акватория с обща площ от 687.5 хектара. Нос Калиакра и района около него се явява единственият резерват в България, който включва и защитена морска акватория в своите предели.

 

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Класации
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин