Пабло Пикасо е роден на 25 октомври 1881 г. в Малага, Испания, и умира на 8 април 1973 г. в Мужен, Франция.
Той беше плодовит художник, създал около 50 000 произведения на изкуството през живота си, включително картини, рисунки, скулптури, керамика и щампи.
Пикасо е смятан за един от най-влиятелните художници на 20-ти век и съосновател на кубисткото движение.
Той демонстрира изключителен артистичен талант от малък и завършва първата си картина „Le Picador“ на деветгодишна възраст.
Пълното име на Пикасо е Пабло Диего Хосе Франсиско де Паула Хуан Непомуцено Мария де лос Ремедиос Сиприано де ла Сантисима Тринидад мъченик Патрисио Клито Руис и Пикасо.
Той беше изключително гъвкав и експериментира с различни художествени стилове през цялата си кариера, включително кубизъм, сюрреализъм, неокласицизъм и експресионизъм.
Пикасо е съосновател на кубисткото движение с Жорж Брак в началото на 20 век, революционизирайки начина, по който изкуството се възприема и създава.
Той е известен с новаторската си картина "Les Demoiselles d'Avignon" (1907), която се счита за основна работа в развитието на кубизма.
Художествената продукция на Пикасо не се ограничава до живопис; той също беше умел скулптор, керамик, печатар и сценограф.
Той имаше бурен личен живот, с множество романтични връзки и бракове, включително с руската балерина Олга Хохлова и френската художничка Франсоаз Жило.
Връзките на Пикасо с жените често оказват влияние върху творчеството му и много от неговите музи стават обект на неговите картини, рисунки и скулптури.
Той беше майстор на преоткриването и непрекъснато разширяваше границите на артистичното изразяване, изследвайки нови техники и материали през цялата си кариера.
Работата на Пикасо често е противоречива и провокативна, предизвикваща обществените норми и конвенции.
Той имаше дълбока оценка за африканското и иберийското изкуство, което силно повлия на неговия артистичен стил и предмет.
Пикасо беше плодовит чертожник, създавайки хиляди скици и рисунки през целия си живот като проучвания за своите картини и скулптури.
Той беше централна фигура в парижката художествена сцена в началото на 20 век, посещавайки кафенета и салони с колеги художници и интелектуалци.
Пикасо през целия си живот е имал очарование от бикоборството, което служи като повтарящ се мотив в произведенията му.
Той беше известен с еклектичния си личен стил, често носещ раирани моряшки ризи, барети и кръгли очила.
Колекцията на Пикасо включва творби на художници като Анри Матис, Пол Сезан и Едгар Дега, много от които са негови приятели и съвременници.
Той беше ненаситен читател и черпеше вдъхновение от литературата, поезията и митологията за своето изкуство.
Пикасо беше умел чертожник от малък и можеше да рисува, преди да може да говори.
Той имаше сложни отношения с баща си, който беше строг академичен художник и често се бунтуваше срещу неговото художествено влияние.
Синият период (1901–1904) и Розовият период (1904–1906) на Пикасо се характеризират съответно със своите меланхолични и романтични теми.
Той си сътрудничи с много известни художници и интелектуалци от своето време, включително поета Гийом Аполинер и фотографа Ман Рей.
Пикасо беше пацифист през целия си живот и беше дълбоко засегнат от жестокостите на войната, особено от Испанската гражданска война и Втората световна война.
Той беше удивителен художник, създаваше произведения на изкуството с бързи темпове и често работеше по множество проекти едновременно.
Работата на Пикасо е била обект на безброй изложби, ретроспективи и научни изследвания, затвърждавайки статута му на културна икона.
Носител е на Ленинската награда за мир през 1962 г. и на Международната Ленинска награда за укрепване на мира между народите през 1963 г.
Наследството на Пикасо продължава да вдъхновява художници и любители на изкуството по целия свят и влиянието му може да се види в съвременното изкуство и популярната култура.
Неговият емблематичен цитат „Всяко дете е художник. Проблемът е как да останем артист, след като пораснем“, продължава да резонира сред творци от всички възрасти.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!