Колкото Хемингуей е обичал Куба и нейният ром, толкова Куба е обичала и продължава да обича Хемингуей.
Твърди се, че преди няколко години по време на свое пътуване в Хавана внучката на Хемингуей Мариел казала: „Куба има три икони – Фидел, Че и моя дядо“. И това безспорно е така. В Хавана той е навсякъде и под различни форми – най-вече, разбира се, алкохолни. Но когато ти си Хемингуей и обявиш къде правят най-доброто дайкири и най-доброто мохито, просто няма какво друго да се случи, освен да повлечеш тълпи от поклонници, които да следват стъпките ти десетилетия по-късно.
Още на влизане в Стара Хавана виждаме в една от страничните улички тълпа от снимащи се хора пред на пръв поглед невзрачно заведение, отвън цялото надраскано с автографи и любовни обяснения от посетители от цял свят.
И когато научаваме, че това е La Bodeguita del Medio – барът, в който Хемигуей си е пиел мохитото, бързо научаваме и защо туристите пият същият този коктейл тук на най-високата цена в Куба.
Хемингуей е обичал коктейлите си, приготвени с кубински ром, и именно той прави мохитото и дайкирито световноизвестни.
И като казахме дайкири, El Floridita е другото емблематично място, където писателят е консумирал точно тази алкохолна комбинация. Отново подобаващи цени и нерядко – опашки пред входа. Пред вратата кръжат и кубински младоци, които заговарят туристките, като им обещават маса в ресторанта (врели-некипели) в замяна на почерпка.
Ако сте почитатели на творчеството, живота или имиджа на Хемингуей, маршрутът ви няма как да подмине тези две емблематични заведения. И в двете има зала за коктейли и зала-ресторант. И ако Хемингуей е обичал да пие незабелязан, сам и в пълен покой, сега тук е пълно с туристи.
Вече сте си представили, че сте прероденият Хемингуей? Тогава следващата спирка в Хавана е хотел Ambos Mundos, в който писателят е живял седем години през 30-те. Стая 511 е превърната в мини-музей, който можете да посетите през деня (макар и прероден Хемингуей, няма да ви пуснат да спите вътре). Стаята е подредена така, сякаш прочутият й обитател тъкмо си е тръгнал внезапно.
След като от 1932 до 1939 г. адресът на писателя е в хотел, той си купува къща на 10 км от Хавана. Имението се нарича Финка Вихия (Finca Vigia) и се намира в малкото работническо градче Сан Франсиско де Паула. Кубинците винаги са се отнасяли с уважение към факта, че Хемингуей е избрал да живее на обикновено място, близо до хората, с които е ходил на риболов. Днес къщата е отворена за посетители (макар че често се оказва, че е затворена за реставрации). Работи всеки ден от 10 до 16 часа, в неделя от 9 до 13 часа.
Вече ви се ходи в Куба?
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!