Кумбалгар и Великата индийска стена - Няма такава рубрика - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Кумбалгар и Великата индийска стена
Автор: Peika.bg

Всички сме чували за Великата китайска стена, за нейните огромни размери, непревземаемост и величественост. За нейната по-малка роднина - индийската стена обаче не се знае толкова много, а това е срамота, защото тя е много интересен туристически обект със значителна историческа и архитектурна стойност, а легендарно-фолклорният елемент в историята само добавя чар към стойността й. Стената на крепостта Кумбалгар със сигурност е едно от запазените чудеса на света.

На 84 километра северно от град Удаипур в Западна Индия се намира Кумбалгар – укрепление от 15-и век, заобиколено от 13 планински върха. В крепостта се влиза през седем огромни порти, а допълнителна защита дават кръгли бастиони и масивни кули. Вътре в замъка има 360 храма и величествен дворец, от който има панорамна гледка към местността. Крепостта е създадена по заповед на Махарана Кумба като част от по-мащабни защитни планове за региона.

Кумбалгар е опасана с 36-километрова стена, чиято ширина варира от 5 до 7 метра. Строежът на стената е отнел около век и прави крепостта практически непревземаема, а стената - втората най-дълга след Великата китайска. Интересното в случая е, че по принцип подобни огромни стени не се строят за защита само на един военен обект и точно това прави крепостта уникална. Нищо чудно и че Кумбалгар никога не е падала с битка, а единственият път, когато неприятели са я превземали, е било с помощта на предателство отвътре.

Според легендите, строежът е бил съпроводен с много трудности. Духовният наставник на Махарана Кумба му казал, че доброволно жертвоприношение ще ускори проекта. Намерил се доброволец и храм е бил построен там, където е паднала отрязаната му глава. Светилището на доброволеца все може да се види край една от портите. Според друга легенда, Кумба е имал огромни лампи, за които са били необходими 50 килограма масло за горене и хиляди килограми фитили, за да осигури светлина на фермерите, които работели и нощно време в долината.

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Няма такава рубрика
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин