Запознайте се със Станимир Тодоров – любител фотограф, чиито кадри от България събират стотици почитатели на Фейсбук страницата му и несъмнено подтикват хиляди други да стегнат туристическите обувки и да отпрашат по стъпките му из родината. Запознайте се и с една България – позната и не чак толкова, която няма да пропусне да омае и вас.
- Кой е Станимир Тодоров и какви са мечтите му?
- Един мъж на 32, един син на родителите си, приятел на заслужилите и колега на късметлиите. Една мечта –да посетя и снимам всички места, за които мечтая!
Еменски каньон
- Как съвместяваш фотографията с професионалното си ежедневие?
- В 90% от случаите снимам през почивните дни и/или след работа, но когато видя нещо красиво, докато пътувам – място, момент – задължително му отделям 5 минути.
Геопарк Искър-Панега
- А освен фотографията имаш ли други хобита?
- Фитнес, колоездене, интересувам се от автомобили. Освен това събирам и diecast модели (умалени модели) на автомобили (имам немалка колекция) също така стари радиоапарати. А фотографията, може да се каже, че е голямата ми любов.
Трявна
- Колко често захвърляш служебния куфар и грабваш туристическата раница?
- През лятото – почти всеки уикенд, през зимата – поне 1-2 пъти месечно.
Боженци
- Кога и при какви обстоятелства започна да се занимаваш с фотография? Как усети, че те влече?
- Баща ми също се е занимавал с любителска фотография като по-млад, сега по-малко. Още като малък ми е показвал и обяснявал някои неща, а по-късно той и майка ми ми подариха първия апарат –Canon Powershot A470. Снимах доста с него, както и с всякакви GSM-и. Преди година и половина си взех сегашния апарат –Nikon. С него снимам по-сериозно и редовно.
Боженци
- А кога погледна през обектива за първи път и какво видя през него?
- Шипка, Бузлуджа, преди седмица.
- Мястото, което най-силно те е докоснало в България?
- До момента, може би Врачански Балкан, край с. Згориград, екопътека „Боров камък”. Едно от първите места, които снимах, когато започнах да се занимавам по-сериозно с фотография преди около година. Предстои пак да поснимам там.
Около Троянски проход
- Кога знаеш, че си уловил момента за перфектния кадър?
- Имам кадри, при които още преди да снимаш, усещаш, че си на правилното място, в правилния момент. Не се обяснява, просто го знаеш. Може би това става по-често при изгреви/залези, поне при мен. Има и кадри, които преоткриваш след време, след като "отлежат" и дойде техният момент.
край Плевен
- Най-важният за теб елемент в една фотографска композиция?
- Композицията! На нея ме научи Мариана Добрева, един от първите хора, които ми подадоха ръка и ме въведоха в по-сериозната материя, както и Станчо Станев в последствие. Когато разположиш всичко в кадъра, така както най-добре го приема човешкият мозък и очи, тогава си свършил 2/3 от работата по кадъра и стигаш до най-много сърца и очи. Повечето хора не осъзнават, че харесват определени неща – дърво разположено вляво или вдясно, 2/3 небе или 2/3 преден план, диагонални линии, нещо близко в предния план, както и далечен фон, за да се усети чувството реалност, разстояние, дълбочина и т.н. Тук бих добавил "главен герой" – това, на което се спира погледът – нещото, около което всичко друго е подредено.
- Какво ще кажеш на всички онези, които си мечтаят за пътувания, но все не се решават да тръгнат?
- Вече са го казали преди мен, а именно :
"Светът е книга и тези, които не пътуват, четат само една страница" – Августин Блажени.
"След като вратата остане зад гърба ви, сте минали най-трудната част от пътешествието" – датска поговорка.
Това са двата ми любими цитата за пътуването и потвърждавам от собствен опит.
- Пейката с най-хубавата гледка в България?
- Според мен – Бекови скали [Западни Родопи].
Царевец
- Какво послание оставяш чрез фотографиите си?
- Обичайте и пазете родината и природата! Имаме уникални места, събрани на една човешка длан! Грижете се за тях, посещавайте ги, показвайте ги и разказвайте за тях, за да може да ги има и след нас!
Царевец
Етъра
Жеравна
Жеравна
Дядо Стояновата воденица, Сопот
Плевен
Плевенска панорама
Златоград
Вижте още впечатляващи снимки на Фейсбук страницата на Станимир.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!