Само преди няколко месеца смолянският майстор на гайди Христо Топчиев изработва най-малката гайда в света и кандидатства за включване в Книгата с рекордите на Гинес. На гайдарското надсвирване в Гела я виждаме – може да се побере в човешка длан, но си свири като истинска.
Христо майстори гайди от над 30 години, а негови инструменти има по цял свят.
- Как се прави хубава гайда?
- Хубава гайда се прави с хубав материал – дрян, слива или чимшир. И хубаво агне – такова, на което казват „звездарка“ - ланско яре. За детските гайди, на които се учат да свирят малките деца, може и от по-малко яре.
- От колко време правиш гайди?
- Повече от 30 години. Участвам също и в 100 каба гайди, а с изпълнението на 333 родопски гайди вече сме част от рекордите на Гинес.
- Много ли са майсторите на гайди в България?
- Не са много. Много хора свирят, но майсторите са малко – в Смолян сме трима-четирима души.
- Откога се свири на гайда в България?
- Гайдата е много стар инструмент – на няколко хиляди години са открити гайди в пещери. В Ягодинската пещера са открити останки от каба гайда, направена от кокал, както и останки от опитомена коза.
- Каква е разликата между каба гайдата и джура гайдата?
- Каба гайда идва от „каба“ - голяма, а самият тон е по-нисък. За Родопите най-характерна е родопската каба гайда. Иначе се свири по един и същи начин, но тракийските джура гайди са по-пискливи.
- Много хора ли купуват гайди?
- Много са. Мои гайди има в цял свят – Америка, Китай, Япония. Когато японският принц дойде в Смолян, му подарихме моя гайда и чанта за гайда.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!