Най-интересните забележителности на Пиаченца - Градски легенди - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Най-интересните забележителности на Пиаченца
Автор: Елена Исаева

Навсякъде из Италия, всяко населено място е красиво и древно, с богата история и култура. В тази статия искам да ви запозная с родното място на популярния в цял свят дизайнер – Джорджо Армани – един от най – богатите хора в Италия.

Пиаченца е главен град в едноимената провинция на региона Емилия – Романя, Северна Италия. Градът има дрвена итория още от времето на първите заселници от каменната и бронзовата ери, но от тях не е останало нищо. През 218 г. пр. н. е. няколко хиляди римляни идват по тези земи и основават своя колония на двата бряга на река По.

Най-интересните забележителности на Пиаченца
Снимка: pixabay.com

 

Благодарение на доброто си географско положение и това, че е пристанищен град са спомогнали градът да се развива като водещ европейски център и да се развива в търговия и селското стопанство. Пиаченца е известен със своите ароматни вина и уникално вкусната си храна. Непременно трябва да опитате „ Копа пиацентина “, или това са парченца от свинско месо, смесени с подправки и червено вино, от които се прави прочутия „ салам да суго “. В града и в цяла Емилия – Романя се консумират различни видове пържени тестени пирожки с пълнеж от наденица, прошуто или свинско месо – това са така наречените „ пиаченца бурлетина “.

Сирената Пармиджано – Реджано и Грана Падано се правят в региона. Освен тях може да опитате и месните деликатеси Копа, Панчета, Саламе. Всички те се правят по традиционни семейни рецепти, като много внимателно се следи за пропорциите на продуктите.

Средновековните сгради на Пиаченца буквално са кацнали на хълмове, покрити с много лозя, така и наричат района около града – Коли Пиачентини или в превод – Хълмовете на Пиаченца. Тук традициите в отглеждане на лозя и в производството на вино са многовековни. При археологически проучвания и разкопки с открити вкаменелости на лози и други артефакти, някои, от които датиращи отпреди 2 000 години. Още по времето на Юлий Цезар, неговият тъст е отглеждал лозя и е правел вино.

Най-интересните забележителности на Пиаченца
Снимка: pixabay.com

 

През Средновековието традициите в лозарството и винарството продължават, дори се въвеждат стандарти за качество, за предотвратяване на измами.

Тези традиции са прераснали в многогодишни, и днес, във всяка къща се произвежда ароматно вино. Ето и някои от традиционните местни сортове:

Малвазия ди Кандия – ароматен бял сорт, отглеждан тук още от времето на Ренесанса, пренесен от остров Крит.

Ортруго – сорт, за който се твърди, че  древен, още от преди Новата ера.

Барбера – това един от най – много произвежданите и най – популярните червени винени сортове в Италия.

Кроатина  Бонарда – още един типичен за района сорт, дошъл тук от Средновековието.

В града и в региона има множество винарни, в които се произвежда виното. Някои от тях може да се посещават с екскурзовод, а усмихнатите домакини ще ви дадат да дегустирате от виното.

Освен всички кулинарни изкушения, които можете да опитате, в Пиаченца можете да разгледате и средновековните сгради. Отидете на пиаца Кавали, където ще видите красивите бронзови статуи на коне на Алесандро Фарнезе. Включете в програмата си и разгллеждане на катедралата Дуомо на Пиаченца, която се строена в годините между 1122 – 1233 г. Не пропускайте и още по – старата базилика Сан Антонио, датираща от 350 г.

Интересен е и Дворецът Палацо Комунале, строен през 1281 г. за седалище на правителството.

А в градския музей, ще можете да видите известната картина на Сандро Ботичели – Богородица с младенеца и Йоан Кръстител.

В Пиаченца може да отиде всеки, защото градът предлага старинни съкровища и божествени храна и вино. Такова съчетание никак не е за изпускане.

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Градски легенди
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин