Библиотеките притежават особен чар, предлагащ спокойствие и знания на всички, които ги посещават.
Те могат да бъдат исторически убежища, стоящи като горди реликви от миналото или лъскави модернистични скулптури с архитектурни детайли, които будят в нас изумление и възхищение.
А сега нека разгледаме някои от най-невероятните библиотеки в цяла Европа.
Библиотека на Виенския университет по икономика и бизнес във Виена, Австрия
С изумителните си барокови детайли и великолепните си стаи много хора са запленени от красивата национална библиотека във Виена. Но за пътуващите, които търсят по-модерна естетика, библиотеката в Икономическия и бизнес университет ще ги възхити. Части от сградата първоначално са построени през 1898 г., но библиотеката е реновирана от Zaha Hadid Architects след пожар през 2005 г.
Иновативният интериор с интересните си форми и движения и яркото осветление създава впечатление, че са дошли от друга планета. Това е най-голямата икономическа библиотека в Австрия и една от най-големите в немскоезичното пространство.
Кралска библиотека в Копенхаген, Дания
Известна още като "Черният диамант", Кралската библиотека в Копенхаген е истинско неомодерно бижу, разположено в историческия център, с изглед към пролива. Построена през 1999 г., тя е продължение на старата библиотека и е една от най-значимите сгради в града. Черният куб е хипнотизиращ отвън със своите линии и лъскава черна гранитна и стъклена повърхност, докато от вътрешната страна има усукващи се форми, широки пространства и ескалатори.
В допълнение към седемте си етажа, терасата може да побере големи тълпи за събития като концерти и пиеси. Освен основните функции на библиотека, в сградата се помещава Националният музей на фотографията, книжарница, кафене и ресторант. Библиотеката провежда и екскурзоводски турове за посетителите си.
Варшавска университетска библиотека в Полша
Университетската библиотека във Варшава е разположена в центъра на града. Тя e основана през 1816 г, въпреки че новата сграда е открита през 1999 г. Определено модерна и цветна, новата библиотека включва и тераса с четири различни градини.
Входът съдържа блокове с писания на различни езици, включително тези на Платон на старогръцки език, както и един на древен полски. Красотата на тази сграда заслужи на библиотеката множество награди. Корпусът е покрит със стъклен покрив. На покрива на основната сграда е разположена ботаническа градина с площ от 1,5 хектара.
В близост до главния вход се намира колонадата на древногръцките философи. На четири високи колони са изложени статуи на полските философи на ХХ век: Кажимеж Твардовски, Ян Лукашевич, Алфред Тарски и Станислав Лешневски.
Библиотека Марчана във Венеция, Италия
Една от най-големите и престижни библиотеки в Италия се намира във Венеция. Днес библиотеката Марчана съдържа една от най-важните колекции от гръцки, латински и азиатски ръкописи в света. Сградата се намира край площад Сан Марко и е завършена в края на 1500-те. Проектирана е от Якопо Сансовино.
През 1362 година Франческо Петрарка подарява своите ръкописи на град Венеция. На 31 май 1468 кардинал Висарион Никейски подарява частната си библиотека (746 тома) на Република Венеция за обществено ползване от хората. Двете дарения образуват основата на библиотеката. През 1603 година Венеция издава закон, който задължава да се дава един екземпляр от всяка нова книга на Библиотека Марчана.
Има елегантен и донякъде необичаен стил за периода, в който е построена. За пленителния й дух допринася красотата на нейния интериор.
Библиотека на Джон Райланд в Манчестър, Обединеното кралство
Библиотеката е в основата на най-големия университет във Великобритания, който посреща над три милиона студенти, изследователи и посетители годишно. Основана е от Енрикета Райланд в памет на покойния й съпруг. През 1889 г. архитектът Василий Шампней проектира неоготическата сграда, за която са нужни 10 години за построяване. Библиотеката се намира на Deansgate в сърцето на Манчестър и съдържа обширен каталог с книги, включително много специални колекции.
Читалнята, с високите си колони и сводест таван, изпълнена със сложни декорации, осигурява перфектния фон за снимка при посещение на тази наистина емблематична сграда. Няма как да не се вдъхновите.
Библиотека на абатството в Адмонт в Австрия
Точно в центъра на Австрия, в град Адмонт, се намира най-голямата манастирска библиотека в света. Сградата е завършена през 1776 г. в бароков стил, а вътре можете да намерите различни художествени произведения, включително статуи и златни украси.
Седемте стенописи на тавана са вдъхновени от „духа на Просвещението“ и са рисувани от тогавашния 80-годишен Бартоломео Алтомонте през летните месеци на годините 1775 и 1776 г. Особено красиви са четирите бронзови статуи в ъглите на основната зала, представящи смъртта, възкресението, Ада и Рая.
Централна библиотека Oodi в Хелзинки, Финландия
Създадена в края на 2018 г., чисто новата Централна библиотека Oodi в Хелзинки е един от 37-те клона на градската библиотека в Хелзинки. Футуристичната архитектура показва нещо повече от просто библиотека, което от някои ъгли прави сградата да изглежда като набор от вълни, а от други - кораб. Триетажната структура е направена изцяло от стъкло и дърво и освен че е шедьовър на финландската архитектура, е и екологична.
Тук можете да учите, работите, да посетите приятели и да организирате събития.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!