Изкачите ли най-високият връх в света, има голяма възможност да срещнете боклуци по пътя. Все по-често безпокойство е вредното въздействие върху околната среда, генерирано от масовия туризъм на най-високия връх в света.
Всяка година приблизително 80 000 души посещават "Националния парк Сагармата", където се намира връх Еверест. Този поток води до около 200 тона отпадъци на Еверест годишно, включително органични отпадъци, пластмаси, хартия, стъкло и други материали, които надхвърлят възможностите на местните общности за управление на отпадъците. Поради това са необходими спешни мерки за справяне с този проблем и намаляване на въздействието му.
Предизвикателството да "почистиш" планината
Възходът на масовия туризъм в район, който някога е бил изключителна дестинация за опитни планинари, води до значителни предизвикателства при управлението на отпадъците. На близо 8900 метра надморска височина, теренът усложняват усилията за справяне с този проблем.
Един практичен подход за справяне с проблема е използването на съвременни технологии за измерване на текущото количество отпадъци, което може да помогне за тяхното събиране. Според годишния доклад на местната неправителствена организация Sagarmatha Pollution Control Committee (SPCC), по време на пролетните експедиции на 2022 г. до връх Еверест, Лхотце и Нупце, 44 713 килограма отпадъци са били прибрани само в базовите лагери.
Тези отпадъци включват опаковки от храна, дрехи, бутилки, кислородни резервоари, батерии и палатки, които посетителите съзнателно оставят. Освен това органичните отпадъци, генерирани всеки ден на катерене, оказват неблагоприятно въздействие върху екосистемата.
Бързото нарастване на туризма постави значителни предизвикателства пред адаптирането на системите за управление на отпадъците, за да отговорят на нарастващото търсене. В отговор правителството на Непал инициира кампании за осведомяване и усилия за почистване, много от които са организирани от SPCC.
Проектът NeverRest
Изправен пред този нарастващ проблем, беше създаден проектът NeverRest. Тази инициатива съчетава инженерство и технологии, за да осигури устойчиви решения за намаляване на въздействието на туризма върху околната среда върху най-високата планина в света.
Най-замърсеният район е лагер 4, разположен на 7900 метра, където е почти невъзможно да се съберат генерираните отпадъци поради опасната локация. Освен това има депо Горакшеп, което е скрито от погледа и представлява друг съществен проблем, тъй като там се изхвърлят повечето от отпадъците и изпражненията от експедициите.
Как може да се оправи ситуацията?
През 2023 г. една организация представи първия устойчив базов лагер на Еверест, прилагайки набор от иновативни решения, насочени към обръщане на екологичните проблеми от непалската страна на връх Еверест. Тази инициатива е кулминацията на две години усилена работа, включваща както международни, така и непалски инженери, учени по околната среда и експерти по алпинизъм.
Подобно на много планини по света, Еверест страда от натрупването на боклук, който замърсява водоизточниците и реките. Това замърсяване оказва отрицателно въздействие върху дивата природа, културите и здравето на местните общности. Експедиция до връх Еверест през 2019 г. откри следи от микропластмаса във водата и снега, което вдигна гласове за потенциалните им ефекти върху човешкото здраве.
Проектът включва различни действия, предназначени да подобрят управлението на ресурсите и да повишат осведомеността. Една забележителна характеристика е прототип за обширен топографски анализ на района на базовия лагер на Еверест, позволяващ оценка на фактори като разпределението на експедиционните оператори и еволюцията на ледника Кхумбу. Сред решенията, предложени от „The NeverRest Project“, са преносим писоар и изкуствен ледник.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!