Названието “Пеещо дърво” изключително сполучливо пасва на този странен обект, изправил снага насред английската провинция
Скулптурата, издигната край английския град Бърнли, е висока три метра, задейства се от силата на вятъра и е съградена от стоманени тръби. Конструкцията е извита, за да наподобява формата на наклонено от вятъра дърво. Вятърът, който вее постоянно на Крос Пойнт, преминава през тръбите и така предизвиква мелодично бучене - “песента” на дървото.
Произвежданият от тръбите звук варира според дължината и процепите на различните тръби. Твърди се, че той може да бъде едновременно неблагозвучен, меланхоличен, но и поразително красив.
Завършеното през 2006 г. дърво е разработено от награждаваните архитекти Майк Тонкин и Ана Лиу като част от проект за построяването на поредица забележителности в английската провинция. Преди това на терена край Бърнли е имало предавателна станция с тухлени помещения, свързана с околните телеграфни линии. По-късно площите са разчистени, а телеграфните жици - рециклирани, за да може днес дървото да изпъква в противовес на суровия хълмист пейзаж на планината Пенин.
Дървото е едно от четирите “паноптикон”-а (термин, въведен от Джереми Бентъм през 19-и век, означаващ “място или устройство, предоставящо панорамен изглед”), разпръснати из Ланкашир, които включват още и “Атомът на Пендъл” (The Atom of Pendle), “Цветните полета” (Colourfields) в Блекбърн и “Хаслингденския пръстен” (Haslingden Halo).
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!