Перперикон: "Европейският Мачу Пикчу" получи световно признание - Класации - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Перперикон: "Европейският Мачу Пикчу" получи световно признание
Автор: Peika.bg
Перперикон: "Европейският Мачу Пикчу" получи световно признание
Снимка: Wikimedia Commons

Древният град Перперикон наскоро получи международно признание, което идва от известния американски туристически уебсайт Islands.com. Сайтът сравнява Перперикон с Мачу Пикчу в Перу, наричайки го „европейския Мачу Пикчу“. Това следва включването на обекта в топ десет на най-интригуващите археологически дестинации в Европа на The Guardian само месец по-рано.

Статията, написана от британския журналист С. Дж. Армстронг, подчертава уникалните качества на Перперикон, като отбелязва, че докато Мачу Пикчу е построен само преди 550 години, Перперикон вече е бил в упадък по това време, след като е бил изоставен през 14 век след 6000- годишна история. Армстронг също подчертава, че се смята, че Перперикон е приютявал храма на Дионисий, място, където древните поклонници са търсили оракули, както е записано от Херодот. Статията, която привлече значително внимание онлайн, бързо беше споделена в платформи като Newsbreak, Tripadvisor и Threads.net.

Професор Николай Овчаров, който ръководи разкопките на Перперикон, изрази ентусиазма си от признанието, но също така посочи, че българското Министерство на туризма трябва да се възползва от подобна международна експозиция. Той предположи, че тази „безплатна реклама“ може да направи много за повишаване на осведомеността за историческите забележителности на страната извън типичните туристически места по Черноморието.

Описвайки мястото, Армстронг обяснява, че Перперикон предлага лесно достъпна алтернатива на предизвикателния терен на Мачу Пикчу в Южна Америка. Древният град, кацнал на 426 метра надморска височина, предлага спираща дъха гледка към долината на река Перперешка. Посетителите могат да разгледат останките от града, включително неговите стени, дворци и основите на това, което някога е било царска резиденция на тракийски племена. Руините свидетелстват и за неговия римски период, последван от унищожението на готите през 4-ти век и по-късно става важен религиозен център по време на възхода на християнството.

Статията също така насърчава посетителите да разгледат близкия Исторически музей на Кърджали, който съхранява някои от най-добрите артефакти от текущите разкопки на Перперикон. Посетителите също се съветват да се впуснат в столицата на България София, за да открият археологическия комплекс Сердика и римския град Филипопол в Пловдив. За тези, които търсят по-древни чудеса, Долината на тракийските царе, където се намират над 1500 гробници, и Варненският некропол със своите златни съкровища, датиращи от 4600 г. пр. н. е., предоставят допълнителен поглед към богатото историческо наследство на България.

Призивът на Овчаров за по-голямо признание на подобни обекти има за цел да привлече вниманието към по-широкото културно значение на места като Перперикон, насърчавайки туризма, който би могъл да помогне за запазването и популяризирането на древните съкровища на страната.

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Класации
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин