На картата Санкт Петербург се вписва в триъгълник, линиите му са изтеглени по Финландския залив, канала Обводни и река Нева; реката разделя града на две приблизително равни части. На юг от Нева е центърът на съвременния Санкт Петербург, на север - остров Василиевски и Петроградка.
Петроградската страна, известна още като Петроградка, е най-старата част на града.
Тук, на остров Заячи (заек), Петър Велики основава крепостта Петър и Павел през 1703 г. Днес крепостта е дом на няколко музея, включително бивш затвор и красивата барокова катедрала „Свети Петър и Павел“, мястото на криптите на повечето от Романови, семейство аристократи, управлявали Русия от 1613 до 1917 г., когато управляващият цар Николай II абдикира от престола.
Малък мост води от крепостта до самата Петроградска страна, доминиран от красива небесно синя джамия и двореца Кшесинская, който някога е принадлежал на балерина, която била любовница на Николай II. Сега в него се помещава Музеят на политическата история. За обяд отидете в ресторант Чехов, чийто интериор изглежда като сцена за пиесата на Антон Чехов. Опитайте някои традиционни руски ястия като борш и пелмени и не пропускайте домашно приготвената бира и запарки.
Разгледайте още модерни сгради на главния булевард на квартала - Каменноостровски проспект по пътя си към Музея на Петербургския авангард. Тази дървена вила някога е принадлежала на Михаил Матюшин, художник, композитор и една от водещите фигури в авангардното движение в началото на века.
Прекарайте перфектна вечер в Петроградка в бара на покрива Hi-Hat, с изглед към Ботаническата градина. Халба бира или коктейл, докато гледате залеза и слушате музика на живо или DJ сет.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!