Ако сте почитатели на анимационните филми, сигурно знаете, че от 15 години се празнува Международен ден на анимацията, който се отбелязва на 28-ми октомври.
Красотата на анимацията възхищава милиони хора в киносалоните и пред малкия екран още от 19-и век. На 28-ми октомври през 1892 г. се състои първата публична прожекция на „светещите пантомими“ на Емил Рейно. По повод 110-тата годишнина от проявата, организирана от Рейно, в Париж през 2002 г. започва честването на Световния ден на това изкуство на рисуваните образи.
Днес анимацията е навсякъде - от музикалните видеоклипове, през надписите на играните филми, до заставките на реклами и телевизионни предавания. В момента анимацията е в своите най-силни години. Холивудските рисувани филми са най-скъпите на планетата и предлагат зрелищни ефекти. Но на зрителите, които предпочитат красивия сюжет, препоръчваме продукцията на европейската школа в направлението. А на истинските ценители - иранската и японската класика.
Тайната на анимационното кино е в последователното заснемане на неподвижни образи. Сами можете да си направите анимация, като нарисувате едно и също човече например, на края на няколко поредни страници от тетрадка или бели листа и след това ги прелистите бързо. Същото е и с номерацията на страниците от книга. Прелистени бързо, те създават илюзията за движение. Обикновено кадрите в анимационните филми се създават чрез компютърно генериране, фотографиране на нарисуван обект или правене на малки промени в макет (фигура) и заснемането им.
Някога, в първите години на това изкуство, кадрите на всеки анимационен филм са рисувани на ръка. Направата на старите ленти е отнемала дори години. Един от най-добрите български анимационни филми „Калоян“ също е рисуван на ръка.
Любопитен факт е, че Салвадор Дали се пробва като автор на рисуван филм за Дисни, работейки по „Дестино“, на когото е вдъхнат нов живот през 2003 г. Новата версия дебютира пред публика на един от най-престижните фестивали, този в Анеси. Дали е автор и на символа на марка близалки – жълта маргаритка.
Вижте кои са най-интересните събития, посветени на Деня на анимационното изкуство, тази година:
В Австралия организират обмен на анимационни филми с други държави. В сайта на Асоциацията за анимирани филми (АСИФА) са посочени някои от австралийските заглавия, включени в инициативата.
В Хърватия Световният ден ще бъде отбелязан в Загреб. В столицата ще има специални прожекции. Мястото е кинотеатър „Тушканац“. За 28-ми е предвидено да бъдат показани хърватски анимационни филми от 2016 и 2017 г., а на 29-ти има прожекции за деца с уъркшоп (детска работилница).
Във Франция има цял блок от събития – конференции, прожекции, премиери, ателиета, спектакли, изложби, концерти. Проявата по повод значимата дата има собствен сайт, на който може да бъде видян календарът с дейности.
В Германия пред публика ще бъде представен практически проект на творци.
В Израел е предвидено честване в училището по изкуствата „Миншар“, а също и други събития в Тел Авив. Освен това ще има и кинофестивал: Cinematheque "AniNation".
Япония отбелязва Световния ден с прояви в Киото, Хирошима и Ноноичи.
Мексико се включва чрез столицата си Мексико Сити. В най-големия град в света, в "Centro Cultural Casa Talavera" ще има прожекции на анимационни филми.
В празненствата на 28 октомври ще се включат още Полша, Португалия, Тайван, Саудитска Арабия, САЩ.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!