Древният пустинен мавритански град Шингети се намира в западния край на Сахара.
Характерното за него е, че изглежда недокоснат от времето, тъй като е успял да запази своят характерен облик повече от 11 века. Интересен факт е, че в древното градче се намира една от най-значимите колекции от древни ислямски ръкописи.
Шингети се превръща във важен център през 11-ти век, тъй като се намира на търговски кръстопът, преминаващ през Сахара. В миналото градчето било като своеобразен оазис за пътуващите търговци, които спирали там за почивка и да обменят стоки. По-късно пък Шингети станал събирателна точка за поклонници, тръгнлаи към Мека. Именно това са основните фактори, малкото пустинно градче да процъфтява през вековете.
Освен търговски, той бил и образователен център – в продължение на векове множество хора от Западна Африка се стичали към Шингети, за да се обучават в дисциплини като: астрономия, медицина, математика, право и религия.
Интересно е също, че само допреди 50-ина години в градчето имало 30 частни семейни библиотеки, съхраняващи хиляди ръкописи и древни книги. До наши дни обаче оцеляват само пет, тъй като всички са изградени на открито и биват постепенно разрушавани от суровите условия в пустинята. Според учени и историци има над 33 000 древни ръкописа и текстове в библиотеки в Мавритания, като само много малка част от тях са били почистени и архивирани в Националния музей на страната.
Къщите, в това необичайно градче, са изградени от червеникави тухли от кал и камък и имат плоски покриви, направени от дървени панели, издялани от палмите в околността. В каменните стени има малки прозорчета, а вратите са изработени от акациеви дървета, които вече не виреят в този район.
Населението на града намалявало с течение на времет. В наши дни то наброява едва няколко хиляди души, затова и много от къщите там всъщност са изоставени. Все пак градчето заслужава вниманието на всеки пътешественик-авантюрист!
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!