Скритата духовна сила на Врачанския балкан - Уикенд - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Скритата духовна сила на Врачанския балкан
Автор: Peika.bg
Скритата духовна сила на Врачанския балкан

Скритата духовна сила на Врачанския балкан                         

Скритата духовна сила на Врачанския балкан


ФОНДАЦИЯ ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ

REGIONAL DEVELOPMENT FOUNDATION

гр. Видин 3700, ул. Христо Ботев № 93, тел: 0889 451 247, e-mail: rdfoundation@gmail.com; 

website: www.frr-bg.org

 

Ако искате да избягате от летните горещини, можете да се отправите към прохладния Врачански балкан и да разгледате културните и исторически забележителности в и около град Враца. Невероятна гледка и беседка за отмора предлага бистрешкият манастир “Свети Иван Рилски – Пусти“. Средновековният български манастир е със статут на паметник на културата. Храмът е разположен на малка поляна в горния край на един от стръмните долове, спускащи се от Балкана към Врачанското поле, на 12 км. от град Враца.

Първите сведения за светата обител са от 1544 г. В манастира през 1822г. е работила първата щампарска работилница за икони в България. Има сведения, че там е имало занаятчийска работилница на прочутата Чипровска школа за църковна утвар и накити. В близост до манастира има скален венец, от основите на който блика карстов извор, а върху западната му стена са запазени останки от стенописи.

От юг и от запад поляната е оградена от отвесни, високи около 50 м. варовикови скали. В основата им се образува плитка, но висока и широка пещера, наричана Голямата пещера, от която извира карстов извор. Стенописите в Голямата пещера са обявени за паметник на културата с национално значение през 1973г.

Над манастира се намира пещерата Постницата, където на височина 5–6 метра в малка скална ниша е изградена миниатюрна църквичка със свод от преплетени лозови пръчки, измазан с вар, на който все още може да се разпознае фигурата на Христос Вседържател. Според легендите това е най-старата част на манастира – тук живял 40  дни в пост и молитви най-почитаният български светец свети Иван Рилски и скалата сама се отворила, когато той тръгнал към Рила планина. Постницата е уникална за българските земи.

Сегашната църква е построена върху останките на по-стара, като част от нея е вградена в новата сграда. Тази по-стара църква може би е принадлежала на селище към крепостта.

До манастира се стига пеша или с автомобил, пригоден за планинско шофиране. Ако идвате от Враца към Монтана по главен път Е79 малко след като преминете околовръстното шосе на Враца отляво ще видите табела с манастира. Ако идвате от Монтана на около 12 км. преди Враца, след като подминете табелата за с. Бели извор, продължавате пак по главния път и от дясната ви страна е първата голяма табела за манастира.

Събрали много впечатления от посещението си до това свято място и приятно изморени от разходката, можете да отседнете в арт-хотел „Зора“, бул. „Втори юни“ 129, в централната част на града или в хотел „Хемус“, който ще откриете непосредствено до паметника на революционера Христо Ботев.

Посещавайки това място, не пропускайте възможността, независимо дали с автомобил или пеша, да изпитате приятното удоволствие от един преход до връх Околчица. Разположен на 22 км. от Враца, на него се издига паметник, посветен на подвига на Христо Ботев и неговите четници. Мястото е избрано от специална комисия, защото е „видно, лично, достъпно и близко до последното сражение на четата“. Паметникът има форма на опълченски кръст и е висок около 27 метра. По пътя към връх Околчица, на 12 км. от Враца се намира село Челопек. В центъра на селото се издига малка бяла къщурка – това е къщата-музей Баба Илийца. Къщата отваря врати през 2003 година. Построена е в чест на Вазовата героиня, която помага на един от Ботевите четници. В къщата има интересна етнографска експозиция.

Посещението на Врачанският регион със сигурност ще ви зареди духовно и емоционално, ще остави незабравими спомени от това пътешествие и ще искате да се върнете отново.

Проект: Трансгранично религиозно наследство”, проектен код ROBG-509, е съфинансиран от Европейския Съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие в рамките на Програмата Interreg V-A Румъния- България

Автор: „Фондация за регионално развитие“

Дата: 24.06.2019 г.

Скритата духовна сила на Врачанския балкан
                      
Скритата духовна сила на Врачанския балкан
                
Скритата духовна сила на Врачанския балкан

Съдържанието на този материал не представлява непременно официалната позиция на Европейския Съюз.

Отговорност за съдържанието на материала носят единствено неговите автори.

https://interregrobg.eu

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Уикенд
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин