Соленият рудник Величка се намира близо до Краков, Полша. Той доказва, че солта сама по себе си може да бъде шедьовър.
Мината е открита за първи път през 13 век, а днес е част от първия списък на световното наследство на ЮНЕСКО. Питате се с какво е толкова специална? Солната мина достига до 327 м под земята в най-дълбоката си точка. Тя разполага с подземни езера, 2000 камери и параклиси, оборудвани с огромни полилеи. И ако това не е достатъчно да ви впечатли ще ви кажем, че всяко малко нещо се прави от сол там. Мината е толкова нереална, че по-скоро прилича на снимачна площадка за фантастичен филм, отколкото на туристически обект.
След изчерпването на солните източници на повърхността през средата на 13 век, започва търсенето на подземни солни залежи (солни кристали). Първият тунел в мината е прокопан през 1280 г. Оттогава насам шахтите, заедно с природните образувания (подземни езера и проходи), са разширени на обща дължина 300 км на 9 етажа, достигащи 327 м под земята. Сами можете да си представите за колко обширно пространство става дума.
През 15 век се появяват първите дървени машини, а от 17 век се използват и коне за транспорт на изкопаната сол. Търговията със сол носи на тогавашното кралство до 30% от приходите му. Туристите обикновено се допускат до 130 м под земята.
Много известни личности посещават мината от създаването ѝ до сега, някои от които са Коперник, Гьоте, Хумболт, Менделеев, папа Йоан Павел II.
Галериите ѝ са пълни със скулптури от солни кристали, изработени със завидно майсторство.
„Тайната вечеря“ от Леонардо да Винчи, издълбана в солната скала
Поради влажния въздух, който издишват посетителите, много произведения се деформират и оцветяват. Новите вентилационни системи позволяват поне в главните зали изсушване на въздуха. В подземните зали се намират катедрали, параклиси, езера и изложби. Някои зали могат да се наемат за екстравагантно празнуване.
Издълбана в гигантски кристал от зелена сол е и дългата 54 м капела на света княгиня Кинга.
Подземната капела на Света Кинга
В 1918 г. мината се национализира. През Втората световна война пък мината се използва за склад на запаси.
От 1993 г. добивът в мината е прекратен и мината става изцяло туристически обект.
Солната мина „Величка“ е една от най-старите на планетата. Средногодишната ѝ температура е от 14 до 16 градуса по Целзий. Наситеният със солни изпарения въздух става причина на дълбочина от 135 метра да заработи санаториум за хора с дихателни заболявания.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!