Традиции и обичаи на Бъдни вечер - Хапване и пийване - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Традиции и обичаи на Бъдни вечер
Автор: Peika.bg
Традиции и обичаи на Бъдни вечер
Снимка: pexels

Днес е 24 декември - Бъдни вечер. Това е един от най-светлите и най-семейните християнски празници. На този ден семейството се събира и вечеря заедно. Има много важно изискване за вечерята на Бъдни вечер- тя трябва да бъде постна, без абсолютно никакво месо. Бъдни вечер е последният ден от Коледните пости, но дори да не сте спазвали постите, е добре в този ден да не ядете месо.

В различните краища на страната денят преди Рождество Христово се нарича с различни имена - Суха Коледа, Крачун, Малка Коледа, Детешка Коледа, Мали Божич и Наядка.

Според традициите, денят започва със запалването на бъдника – 3-годишно дъбово дърво, отсечено от млад момък. По искрите, излизащи от него пък се гадае колко плодородна ще е годината. Дали ще има изобилие предсказва и пепелта от бъдника - ако на сутринта тя е много, много ще е и плодът по земята и стоката.

Денят продължава с приготовленията на празничната трапеза. Според вярванията тя се разполага на земята, най-често върху слама, напомняща за Витлеемските ясли, в които е родила Дева Мария. На трапезата трябва да има 7, 9 или 11 ястия. Това са три от свещените числа на древноюдейската Кабала. Гозбите са постни. Някои от храните пък имат за цел да гонят злите духове – лук, чесън, мед и орехи.

Сред обичайните ястия, които се подготвят за трапезата са варен фасул, пълнени чушки и сарми с боб или ориз, жито, тиквеник, зелник, ошав, плодове, както и обреден хляб – содена питка, приготвена без яйца и мляко, в която се слага сребърна паричка - на когото се падне, ще бъде щастлив и ще има късмет цялата година.

След като всички членове на семейството се съберат около трапезата, никой не трябва да става от нея.

Питата се разчупва от най-възрастният мъж в семейството, като преди да раздаде парчета на хората, се заделя късче хляб за Богородица и за къщата.

След приключване на вечерята, трапезата се оставя неприбрана, за да не избяга късмета. Също така се вярва, че покойните близките идват да вечерят, след като хората заспят.

Ето и някои вярвания, свързани с Бъдни вечер:

Мома или момък могат да узнаят името на годеника или годеницата си, с които им е отредено да бъдат. Затова трябва да успеят да станат незабелязано от трапезата и да подслушат какво си говорят съседите. Първото мъжко или женско име, което чуят, е името на човека, когото ще срещнат още по празниците.

На въглен може да се предскаже времето през годината. Наричат се 12 въглена за 12-те месеца и отново пепелта показва дали ще бъдат благоприятни за реколтата и човека.

Ако на Бъдни вечер времето е облачно, пролетните култури ще са добри и пчелите ще носят повече мед. Ако целият ден е облачен, ще има болести през годината.

Моми, на които им е време да се омъжват, не месят хляб, защото се вярва, че ако се омъжат през годината, ще изнесат плодородието от къщата.

Ако на Бъдни вечер вали сняг, пчелите ще се роят много. Ако времето е мъгливо, такова ще е то и през годината.

Пожелаваме Ви светли празници!

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Хапване и пийване
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин