За мнозина идеята да стъпят на ледените брегове на Антарктида е най-доброто приключение. Не става въпрос само за отбелязване на дестинация от списъка – това е рядко, веднъж в живота преживяване да станеш свидетел на непокътнатата красота на най-южния континент в света. През последните години тази мечта става все по-достъпна, особено след края на пандемията от COVID-19, с нарастване на резервациите за круизи и приключенски турове по Антарктида. Но докато туризмът процъфтява, нарастват и опасенията относно дългосрочното въздействие върху тази крехка околна среда.
Развиваща се тенденция: Повече от мечтана дестинация
Антарктическият туризъм се разрасна експоненциално от скромното си начало. Международната асоциация на туроператорите към Антарктида (IAATO), основана, за да осигури отговорни туристически практики, съобщи, че само 6400 души са посетили Антарктида в началото на 90-те години. До 2020 г. този брой скочи до умопомрачителните 75 000. Бързо напред към 2022-2023 г. и над 120 000 туристи направиха пътуването до замръзналата пустиня.
В първите дни антарктическите пътешественици смело преминаваха през ледените води на борда на скромни лодки, споделяйки тесни квартири и основни удобства. Но днес много туроператори предлагат луксозни експедиционни круизи с всички удобства, които бихте очаквали – гурме ястия, просторни каюти и професионални водачи. Въпреки лукса, повечето посетители все още избират да предприемат пътуването си по море, усещайки тръпката от „експедицията“, докато прекосяват необятния Южен океан. Има обаче едно нещо, което не се е променило: на континента няма хотели. Съгласно Договора за Антарктида не могат да се изграждат постоянни структури, които да гарантират запазването на девствената му пустиня.
Тъмната страна на приключението: Въздействие върху околната среда
Докато увеличаването на туризма може да е добро за бизнеса, нарастващият брой посетители повдига критичен въпрос: какъв ефект има това върху деликатната екосистема на Антарктида?
Антарктида вече се бори с предизвикателствата на изменението на климата. Топенето на ледовете, повишаването на температурите и променящите се метеорологични модели причиняват хаос на континента. Изследванията обаче показват, че човешката дейност, особено от туристите, ускорява процеса. Проучване, публикувано от университета Кийл през 2022 г., установи, че нивата на сажди в антарктическата атмосфера са значително по-високи от обичайното, особено в райони в близост до изследователски станции и популярни туристически места. Тези сажди, отделяни от кораби и самолети, оказват влияние върху ефекта на албедото – способността на снега и леда да отразяват слънчевата светлина. По-ниското албедо причинява по-бързо топене на снега, което допринася за продължаващото размразяване на континента.
Всъщност учените изчисляват, че всеки посетител на Антарктика между 2016 г. и 2020 г. е причинил топенето на еквивалента на 83 тона сняг. Докато физическите отпадъци се отстраняват внимателно от континента, емисиите като въглерод и сажди са много по-трудни за контролиране, оставяйки траен отпечатък върху околната среда.
Новата вълна на отговорния туризъм
За щастие, някои туроператори започват да поемат отговорност за ролята си в опазването на крехката екосистема на Антарктида. Aurora Expeditions, например, се ангажира да ограничи броя на пътниците на своите круизи до само 130 за сезон 2024-2025. Този по-малък капацитет помага за намаляване на въздействието върху околната среда, позволявайки по-интимни и екологични изживявания.
Освен това IAATO въведе мерки за проследяване на разхода на гориво на круизните кораби, като някои компании дори експериментират с електрически задвижвани кораби, за да намалят емисиите. Операторите също така съветват пътуващите да следват стриктни указания, като избягване на внасяне на храна или замърсители на континента и поддържане на безопасно разстояние от дивата природа, за да се предпазят от разпространението на болести като птичи грип.
Туристическата индустрия набира популярност, но посланието е ясно: за да запазим Антарктида девствена за бъдещите поколения, трябва да преосмислим как посещаваме – и колко често.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!