Домакин на безброй цивилизации през цялата си историята, Турция има изобилие от древни съкровища. С вълнуващите всеки ден нови и нови открития, турската колекция от красиви мозайки е най-голямата в света.
Турция е дом на една от най-големите колекции от мозаечно изкуство до момента. Повечето от тези шедьоври са от римската епоха и са открити в южните и югоизточните райони на страната. Много от тези зашеметяващи примери на мозаечно изкуство в момента са изложени в частни музеи, съобразени с разбирането на съвременната музеология. По-долу можете да видите музеите на мозайки в Турция:
Музей на мозайката Зеугма, Газиантеп
Зеугма, разположена на 10 километра източно от района Низип в Газиантеп, е била важна точка по време на управлението на Римската империя. Великолепните вили на града, богатият социален живот и речната търговия са го превърнали в примамлив център, а неговите занаятчии са станали известни в целия район. Заможното население, което е представлявало значителна част от жителите на града, можело да поръчва великолепни стенописи и мозайки за своите вили. Стенните фрески са били рисувани от майсторите на Зеугма. Те украсявали също и подовете с изображения на митологични приказки и фигури, използвайки цветни камъни, извлечени от река Ефрат.
Спиращите дъха мозайки, открити по време на разкопките на древния град Зеугма, сега са изложени в музея на Зеугма в Газиантеп. Музеят на мозайката Зеугма, един от най-важните мозаечни музеи в света, има изключителна колекция от мозайки по отношение на предметно и цветово разнообразие, както и качество – по-специално броя на тесерите (мозаечни камъни) на квадратен метър. Произведенията в музея са изложени в съответствие с вярванията, културата и архитектурата на средата, в която общностите, живеещи в града по това време, са прекарвали ежедневието си. В допълнение към Мозайката на Циганското Момиче (Çingene Kız Mozaiği), чиято слава се разпространи по целия свят, обширната колекция на музея включва и бронзова скулптура на Марс - Бога на войната.
Археологически музей Хатай, Хатай
С 3,250 квадратни метра изложени мозайки, Археологическият музей в Хатай е домакин на най-обширната колекция от мозайки в света. Забележителни произведения от 9 теми на палеолита, неолита, халколита, бронзовата епоха, хетския, елинистическия, римския, източноримския, селджукския и османския период са изложени в изложбената площ на музея, която е 10,700 квадратни метра.
Археологическият музей в Хатай се смята за един от най-важните мозаечни центрове в света поради размера, качеството и детайлната обработка на неговите колекции от мозайки и уникалните камъни, използвани в тях. По-голямата част от колекцията е открита между 1932 и 1939 г. от изследователи от Принстънския университет в САЩ. Колекцията на музея включва мозайките "Изоставената Ариадна", "Якто", "Сатир и Хермафродит", великолепната мозайка "Четирите сезона", както и мозайките "Раждането на Венера", "Артемида" и "Скелет". Сред другите забележителни произведения на музея са скулптурата ‘Шупилулиума’, стелите ‘Арсуз’, Асирийската средна стойка, статуята ‘Тюхе’, саркофагът ‘Антакия’ и пиедесталът с Двойна Лъвска Колона.
Музей на мозайката Халеплибахче, Шанлъурфа
Провинция Шанлъурфа, известна в цял свят с многобройните си археологически находки, включително забележителните Каменни Хълмове (Taş Tepeler), също е място на важни мозайки. Музеят на мозайката Халеплибахче, в съседство с музея Шанлъурфа (най-големият музей в Турция), представя мозайки, открити в Халеплибахче. Колекцията на музея включва единствените мозайки, изобразяващи амазонките, включващи ловни сцени и начина на живот на тези жени войни. Разположени в секцията „Вила на Амазонките“, мозайките са изключително ценни, защото са направени от 4 mm² камъни от река Ефрат.
Сред произведенията на музея са мозайките "Орфей", "Ктисис" и "Животът на Ахил". Мозайката на Орфей, изнесена контрабандно в чужбина от Шанлъурфа, беше върната обратно и днес може да се види в музея Халеплибахче. Освен че е най-старата (194 г. сл. Хр.) от мозайките в Едеса/Урфа, Орфей е значима, защото името на художника Бар Сагед се появява на мозайката.
„Ктисис“ изобразява бюста на Ктисис - богинята-основател и покровител на Вилата на Амазонките. ‘Животът на Ахил’ включва сцени от живота на полубога, включително потапянето му като бебе в река Стикс, обучението му от мъдрия конник Хирон и изображения на Тетида, която тъжно наблюдава как Ахил се присъединява към Троянската война.
Музей ‘Големия Дворец’, Истанбул
Мозайките, изложени там, са открити през 1935 г. в хода на разкопки в североизточната част на манастира в Големия Дворец на източно- римския период. Произведенията включват 150 човешки и животински фигури и 90 теми, датирани между 450-550 г. сл. Хр. Смята се, че тези мозайки, съдържащи сцени от ежедневието, природата и митологията, са направени от занаятчии под ръководството на водещи майстори на мозайка от тази епохата. Музеят се намира вътре в пазара ‘Араста’ в комплекса на Синята джамия.
Мозайките са съставени от варовик, теракота и цветни камъни; тези в Музея Големия Дворец имат среден размер от 5 мм. Изображенията в стил „Опус Вермиколит“ (Opus Vermiculite) били поставени между мраморни парчета, докато техниката „рибена люспа“ била приложена към сегментите от бял мрамор; изображенията са ограничени от контури.
Мозайките в музея включват сцени, като гущер ядящ грифон, битка между слон и лъв, кобила кърмеща жребче, дете пастир на гъска, мъж, хранещ коза, дете, хранещо магаре, младо момиче, носещо кана, мечки, ядящи ябълки и битка между ловец и тигър.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!