В Деня на българската Независимост, 22 септември, във Велико Търново бе открит реставрираният Багрилов надпис, изсечен преди век върху скалите на хълма „Света гора“.
Паметният символ е създаден от художника и общественик Димитър Багрилов през 1918 г. по случай 10-годишнината от Независимостта, но е заличен през 50-е години на миналия век.
Надписът бе възстановен по инициатива на местната структура на „Ротари Клуб“. Обявената благотворителна кампания бе подкрепена от много дарители, общественици и от Община Велико Търново. С това благородното дело бе поправена една историческа несправедливост.
„Паметни символи, какъвто е Багриловият надпис, припомнят за славните моменти в нашата история. Миналото трябва да се познава и да се гордеем с него, а не да бъде забравяно. Наш дълг е да възпитаваме нашите деца да познават паметните събития от историята, да знаят кои са бележитите българи и великотърновци“, коментира кметът на Търново Даниел Панов.
С емоционално историческо слово проф. Пламен Павлов припомни, че Багриловият надпис свидетелства както за големия държавнически акт – обявяването на Независимостта, така и за стремежа на българския народ за освобождение на изконни български земи и за национално обединение по време на Първата световна война.
На 22 септември над 20 000 жители и гости на Велико Търново се събраха във вечерните часове пред крепостта Царевец, за да наблюдават кулминацията на тържествата по случай 110-годишнината от Независимостта на България. Ротите на Националния военен университет „Васил Левски“ изпълниха майсторски строеви хватки с оръжие. Последва тържествена заря проверка.
Вечерта завърши с прожекция на аудио-визуалния спектакъл „Царевград Търнов – звук и светлина“, атрактивно съчетана с празнични илюминации.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!