Вулканите на Япония – интересни факти - На ръба - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Вулканите на Япония – интересни факти
Автор: Елена Исаева

Япония е част от Тихоокеанския огнен пръстен, регион, известен с високата си вулканична активност, дължаща се на движенията на тектоничните плочи.

Вулканични острови: Япония е архипелаг, състоящ се от четири основни острова - Хоншу, Хокайдо, Кюшу и Шикоку - заедно с множество по-малки острови, много от които имат активни или спящи вулкани.

Вулканите на Япония – интересни факти
Снимка: pixabay.com

Планината Фуджи: Най-високият и емблематичен вулкан в Япония, планината Фуджи, се извисява на 3776 метра (12 389 фута) и е активен стратовулкан.

Свещен символ: Планината Фуджи се счита за свещен символ в японската култура и е обект на световното наследство на ЮНЕСКО.

Вулканът Асо: Асо, разположен в Кюшу, е една от най-големите калдери в света с централен комплекс от кратери и пет върха.

Сакураджима: Активен композитен вулкан, Сакураджима, е известен с честите си изригвания и се намира в залива Кагошима, Кюшу.

Izu-Oshima: Част от островите Izu, Izu-Oshima е стратовулкан и е най-големият от седемте острова в архипелага Izu.

Хаконе: Хаконе, близо до Токио, е популярна туристическа дестинация с горещи извори и вулканична дейност, включително известната долина Овакудани.

Сярни извори: Долината Овакудани е известна със серните си горещи извори, където посетителите могат да видят отвори, изпускащи пара и кипящи басейни.

Подводни вулкани: Япония има множество подводни вулкани, които допринасят за нейната вулканична дейност. Някои са част от дъгата Изу-Бонин-Мариана.

Вулканични опасности: Поради вулканичната си природа, Япония е предразположена към опасности като падане на пепел, потоци от лава, пирокластични потоци и вулканични газове по време на изригвания.

Исторически изригвания: Япония има история на катастрофални вулканични изригвания, като изригването на планината Тамбора през 1815 г., което доведе до „Годината без лято“ в световен мащаб.

Хребет Киришима: Тази вулканична верига в Кюшу е известна със своите няколко активни вулкана, включително Шинмоедаке, който привлече вниманието поради изригванията си през последните години.

Най-дълбокото езеро: Езерото Машу в Хокайдо е калдерно езеро, образувано в кратера на изгаснал вулкан и е едно от най-чистите езера в света.

Геотермална енергия: Япония използва своите геотермални ресурси за производство на енергия, с множество геотермални електроцентрали в цялата страна.

Геопаркове на ЮНЕСКО: Няколко геопарка в Япония показват нейните вулканични пейзажи, като калдерата Тоя и геопарка на вулкана Усу в Хокайдо.

Вулканичен мониторинг: Япония има усъвършенствана система за вулканичен мониторинг за прогнозиране и смекчаване на въздействието на изригванията върху общностите.

Jigokudani (Долината на Ада): Разположен в Noboribetsu, Хокайдо, Jigokudani е зона с горещ извор с вулканични отвори, кипящи потоци и серни изпарения.

Myojinsho: Вулканичен остров близо до Aogashima, Myojinsho се появява по време на подводно изригване през 2005 г.

Гасан: Въпреки че се смята за латентна, Гасан е една от Трите планини на Дева в Ямагата, известна със своите алпийски растения.

Вулканична зона Unzen: В Нагасаки Unzen е активна вулканична група с исторически изригвания, включително смъртоносното изригване през 1792 г.

Геоложко разнообразие: Разнообразните геоложки характеристики на Япония включват стратовулкани, калдери, вулканични острови и горещи извори.

Национален парк Товада-Хачимантай: Този парк в северен Хоншу обхваща вулканични пейзажи, включително планината Хачимантай и калдерата Товада.

Отлагания на тефра: Вулканичните изригвания в Япония са оставили отлагания от тефра, които са ценни за изучаване на минали изригвания и тяхното въздействие върху околната среда.

Планини Куджу: Разположени в Кюшу, планините Куджу са известни със своите живописни пейзажи, включващи вулканични върхове и алпийска флора.

Почва от вулканична пепел: Вулканичната пепел е обогатила почвата в определени региони, допринасяйки за плодородна земеделска земя.

Култура на горещите извори: Културата на горещите извори (онсен) в Япония е тясно свързана с нейната вулканична дейност, като много онсен курорти са разположени близо до вулканични зони.

Национален парк Акан: В Хокайдо Националният парк Акан е дом на вулканични калдери и езера, включително езерото Акан и езерото Кушаро.

Калдера Кикай: Разположена на юг от Кюшу, калдерата Кикай е масивна подводна калдера с активни хидротермални изпускания.

Вулканичен туризъм: Япония привлича туристи, интересуващи се от вулканични пейзажи, предлагайки туристически пътеки, курорти с горещи извори и образователни обиколки около вулканични зони.

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория На ръба
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин