Замъкът Малборк е една от най-забележителните средновековни дестинации, които можете да посетите в Европа. Щабът на Тевтонския орден в Малборк, Полша, е внушителен във всяко едно отношение и е останал като архитектурен символ и след залеза на Ордена.
Германският католически Тевтонски одрен е основан в Акр (днешен Израел) по време на Кръстоносните походи. След падането на града в ръцете на арабите, щабът на Ордена се мести във Венеция, а след това - в Прусия. Рицарите построяват замъка до река Ногат и го наричат Мариенбург на името на своята светица Дева Мария. Скоро около замъка се създава и селище, което се превръща в град със същото име.
Още от построяването си Мариенбург е внушителна постройка – той е бил охраняван от 3000 въоръжени мъже, защитните стени и присособления са били многобройни, а трите му части - Горна, Средна и Долна били отделени една от друга със система от ровове и кули.
На площ от 21 хектара, замъкът и до днес е най-голямата крепост в Европа и света - около 4 пъти по-голяма е от Уестминстърския дворец.
Укреплението става важно около завладяването на Гданск и Померания, след което цялото ръководство и щабът на Ордена са преместени в крепостта. Замъкът залязва, заедно с Ордена, но Мариенбург е толкова добре защитен, че никога не е превзет със сила.
През 1456 г. тевтонците вече не разполагат с ресурси и за поляците става лесно да подкупят наемниците, които пазят замъка, да го напуснат. Дори без крепостта, градът Мариенбург се съпротивлява още цели 3 години срещу поляците. След като завладяват и него, те променят имената и на двете на Малборк, което е останало и до днес.
По-късно замъкът е полска кралска резиденция, а след това нацистите са го ползвали като туристическа дестинация за хитлеровата младеж и модел на оредновите замъци на Третия райх, които строят по онова време.
След края на войната, замъкът е върнат на Полша и е започната реконструкция, която продължава до 1962 г. В наши дни Малборк е най-голямата тухлена сграда в Европа, а в неговия музей можете да разберете повече за възходите и паденията му.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!