Древен Китай, със своята богата история, обхващаща хиляди години, е оставил незаличима следа в света. Ето 30 интересни факта за древен Китай:
Смята се, че първата династия на Китай, династията Ся, е управлявала около 2000 г. пр. н. е., но нейното съществуване остава предмет на дебат сред историците.
Династията Шан (ок. 1600-1046 г. пр. н. е.) е известна със своята ранна писмена система и използването на кости от оракул за гадаене.
Династията Джоу (1046-256 г. пр. н. е.) въвежда концепцията за Небесния мандат, която узаконява управлението на династиите.
Династията Цин (221-206 г. пр. н. е.) бележи обединението на Китай под управлението на император Цин Ши Хуанг, който също започва изграждането на Великата стена.
Династията Хан (206 пр.н.е.-220 г. пр.н.е.) се смята за един от златните векове на древен Китай, известен с напредъка си в науката, технологиите и изкуствата.
Великата китайска стена, обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО, е строена в продължение на векове и се простира на над 13 000 мили (21 196 километра).
Построен е, за да защити Китай от нашествия на номадски племена и е служил като отбранително укрепление.
На древен Китай се приписва изобретяването на хартията, барута, печатането и компаса, като всички те са имали дълбоко влияние върху световната история.
Китайският философ и изобретател Конфуций (551-479 г. пр.н.е.) полага основите на конфуцианството, влиятелна философия, която оформя китайската култура.
Китайските алхимици са разработили барут през 9-ти век от н.е., първоначално за медицински цели, преди да бъде използван в експлозиви.
Пътят на коприната, мрежа от търговски пътища, свързваща Китай със Средиземноморието, улесни културния обмен и потока на стоки, включително коприна, подправки и благородни метали.
Теракотената армия, открита в гробницата на император Цин Ши Хуанг, се състои от хиляди глинени войници, коне и колесници в реален размер.
Освен конфуцианството, древен Китай дава началото и на други философски школи, като даоизма (даоизма) и легализма.
Даоизмът набляга на живота в хармония с Дао (Дао), основният принцип, лежащ в основата на всичко.
Китайската писмена система използва хиляди знаци, всеки от които представлява дума или понятие. Това е една от най-старите системи за писане, която се използва и днес.
Древна китайска медицина:
Традиционната китайска медицина (TCM) включва практики като акупунктура, билкова медицина и чигонг, които се използват от хиляди години.
Древните китайски нововъведения в селското стопанство, като железния плуг и използването на торове, увеличиха значително добивите.
Канале Гранде, строен в продължение на векове, е най-дългият изкуствен воден път в света, простиращ се на над 1100 мили (1776 километра).
Той изигра решаваща роля в улесняването на търговията и транспорта в Китай.
Менциус (Мендзъ) е виден философ по време на периода на Воюващите царства, известен със своите етични и морални учения.
Моци (Мо Дзъ) е друг влиятелен философ, който се застъпва за универсалната любов и утилитарната етика.
Костите на оракули, обикновено черупки на костенурки или животински кости, са били надписани с въпроси и използвани от древните китайски свещеници за гадаене и гадаене.
Китайските художници се отличават с различни форми на изкуство, включително калиграфия, живопис и керамика. Традиционната китайска живопис често включва пейзажи и природа.
Системата за изпити за държавна служба, създадена по време на династията Хан, е начин за хората да печелят държавни позиции въз основа на заслуги, а не на социален статус.
Кай Лун, евнух по време на династията Хан, се смята за изобретяването на модерни техники за производство на хартия.
Аналектите, колекция от учения и идеи, приписвани на Конфуций, са били основен текст в китайската култура от векове.
Китайската опера, включително пекинската опера и операта Kunqu, е известна със своите ярки костюми, сложен грим и традиционна музика.
Джан Хенг, ерудит по време на династията Хан, изобретява първия сеизмоскоп, ранно устройство за откриване на земетресения.
Древна китайска философия:
Древната китайска философия набляга на хармонията, баланса и взаимосвързаността на всички неща.
Концепцията за ин и ян представлява дуалистичната природа на съществуването с противоположни, но допълващи се сили.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!