Албания, някога изолирана под управлението на комунистическия диктатор Енвер Ходжа, сега прегръща богатото си културно наследство, за да прекрои своята идентичност. Периодът на изключителна изолация от 1940-те до 1991 г. остави страната с пренебрегнати исторически места и опетнена репутация на „Северна Корея на Европа“. Но днес Албания е съсредоточена върху възвръщането на своята история, запазването на естествената си красота и честването на древните си корени.
Един от най-значимите примери за това културно възраждане е Бутринт, древен град с повече от 2500 години история. Разположени в югозападната част на Албания, руините на Бутринт датират от около 800 г. пр.н.е. Първоначално гръцки град-държава, по-късно процъфтява под римско влияние, преди да бъде оформен от византийците и османците. Сайтът предлага на посетителите рядък поглед към развиващия се политически пейзаж на региона, със слоеве от различни култури и религии, които са оформили съвременна Албания.
Богатата история на Бутринт беше официално призната през 1992 г., когато стана първият обект на ЮНЕСКО за световно наследство на Албания. Водещият на BBC Travel Show Каса Алом разказва, че мястото представлява „богатата културна история, която се намира отвъд сянката, хвърлена от събитията от миналия век“. Днес разтегнатите руини на Бутринт са част от по-големия национален парк Бутринт, обхващащ огромна зона от 93 квадратни километра крайбрежна гора, дом на над 1200 вида растения и животни. Паркът предлага на посетителите възможност да разгледат останките от театри от елинистическата епоха, раннохристиянски паметници и живописни разходки през гористи хълмове или по бреговете на езерото Бутринт.
Усилията за запазване както на археологическия обект, така и на заобикалящата го среда са ръководени от организации като фондация Butrint и Световния фонд за паметници. Тяхната финансова подкрепа е финансирала проекти за реставрация и създаване на работни места чрез обучение по историческо съхранение.
Бутринт не е единствената албанска забележителност, която се реставрира. В столицата Тирана останките от комунистическата епоха на Ходжа бяха премахнати, за да направят място за по-модерни пространства. Площад Скендербег, някога дом на паметници в чест на режима на Ходжа, сега е най-големият пешеходен площад на Балканите. Пирамидата в Тирана, първоначално построена като музей, посветен на диктатора, е превърната в парк и градина със скулптури с панорамна гледка към града.
В допълнение към тези физически промени, изкуството и културата изиграха решаваща роля в преоформянето на националната идентичност на Албания. Годишният драматичен фестивал в Бутринт, провеждан в античния театър, е пример за това как историята на страната се преосмисля и празнува. Първоначално посетителите на фестивала не бяха запознати с културното значение на мястото, като някои дори крадяха възглавници от театъра. Въпреки това през годините местната общност прегърна фестивала, появявайки се в традиционно облекло, уважавайки мястото и развивайки по-дълбока връзка с тяхното културно наследство.
Чрез тези усилия Албания не само възстановява миналото си, но активно изгражда бъдеще, което се корени в опазването и честването на нейното наследство.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!