Babanango Game Reserve, разположен в долината на река White Umfolozi на Квазулу-Натал (провинция, намираща се на източния бряг на Южна Африк), претърпя забележителна трансформация – от земеделска земя, лишена от диви животни, до процъфтяваща сафари дестинация от Голямата петорка. На разсъмване долината оживява, докато водачи като Едуан Балт проследяват животински отпечатъци през разрастващата се мрежа от пътища на резервата, знак за екологичното възраждане на района. Неотдавнашното раждане на лъвчета тук, първото от повече от век, е само един пример за това как този пейзаж се връща към нов живот.
В исторически план районът е загубил своята дива природа след англо-зулуската война от 1879 г., когато колониалният контрол е изместил земята към селското стопанство. След апартейда зулуските общности си възвърнаха собствеността върху земята, но годините на паша на добитък и бракониерство оставиха околната среда безплодна. Това започна да се променя през 2018 г., когато се оформи голяма инициатива за възстановяване на дивата природа, ръководена от тръстове на зулуската общност, природозащитни НПО и германските филантропи Барбара и Хелмют Вайсер.
С инвестиция от близо един милиард ранда Weissers подкрепиха създаването на резерват Babanango Game Reserve и неговата туристическа инфраструктура. Те си партнираха с общностния тръст Emcakwini през 2018 г., последван от тръстове Esibongweni и Kwa Ngono през следващите години. Днес около 75% от резервата от 20 000 хектара е нает от тези общности, които печелят доходи от наем, частична собственост върху животните и ще получат 25% от печалбата, след като паркът стане финансово устойчив.
Процесът на възстановяване не беше без препятствия. Първоначално трябваше да бъдат премахнати над 2900 животни - нещо, което забави напредъка с повече от три години. Едва през 2022 г. земята беше разчистена и 81-километровата периметърна ограда беше завършена, въпреки намесата на бракониери и животновъди. След това преместването на дивата природа, включително около 5000 средни до големи животни, се ускори. Видове като куду и брадавичево прасе, които са оцелели в малък брой, бяха допълнени за генетично разнообразие, докато носорози, биволи и лъвове бяха изцяло въведени отново между 2022 г. и началото на 2023 г. Слоновете, последният член на Голямата петица, пристигнаха в средата на 2023 г., отбелязвайки важен крайъгълен камък за резервата.
За да се гарантира безопасността на животните, всички повторно въведени видове първо се поставят под карантина в боми, за да се изследват за болести като шап. Повечето животни се добиват от екологично подобни райони, за да се улесни адаптацията. Паркът също така използва методи като обезроговяване на носорози, за да намали рисковете от бракониерство и поддържа строг мониторинг на баланса хищник-плячка.
Бабананго се намира в регион, който традиционно не се свързва със сафари туризъм от висок клас, разположен е по-близо до Дърбан, отколкото до Йоханесбург. И все пак уникалното му местоположение и визия го отличават. Четири хижи - включително луксозната хижа Madwaleni River Lodge и селският лагер Matatane - сега предлагат разнообразни възможности за настаняване. Посетителите могат да се насладят на разходки с дивеч, разходки в храстите с екскурзовод и обиколки на историческото бойно поле през цялата година.
Околните общности също се възползват от проекти за развитие, ръководени от Африканската фондация за опазване на местообитанията (AHC), която подкрепя по-широката мисия на Babanango. AHC изгради захранвани със слънчева енергия сондажи, изчисти инвазивни растителни видове и насърчи професионалното обучение по керамика и традиционна изработка на мъниста. Тези усилия подобриха достъпа до вода и създадоха икономически възможности за жителите, много от които никога преди не са имали официална работа.
Понастоящем около 75% от персонала на парка са местни жители, а краткосрочни проекти като възстановяване на земята допълнително включват жителите наблизо. За хора като Дуду Нгкобо, която сега подпомага образованието на децата си чрез работата си в резервата, въздействието е лично и трансформиращо.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!