На Специализиран експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности бе решено дом-паметникът на връх Бузлуджа да придобие статут на недвижима културна ценност от национално значение.
Това осигурява стабилна териториално-устройствена и юридическа защита на обекта и ангажира държавата (и не само) в по-голяма степен да положи грижи за опазването на културната ценност, съобщиха от Община Казанлък.
В заседанието, свикано със заповед на културния министър, от страна на Община Казанлък участие взеха главният архитект Георги Стоев и директорът на Исторически музей „Искра“ д-р Момчил Маринов.
Монументът Бузлуджа е класиран на първо място сред седемте най-известни и застрашени европейски паметници на „противоречивото“ културно наследство.
Паметникът на Бузлуджа (официално име Дом паметник на БКП) е популярното име на най-големия идеологически монумент на комунистическия режим в България. Обектът е включен в Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, който е обявен за исторически и архитектурен резерват.
Издигнат е през 1981 г. на връх Хаджи Димитър, повече известен със старото си име връх Бузлуджа (до 1942 г.), в чест на Бузлуджанския конгрес, проведен на същото място през 1891 г. На конгреса е учредена Българската социалдемократическа партия, за чийто наследнички се считат БКП и нейната приемничка БСП.
Монументът на връх Хаджи Димитър се изгражда близо до местността Вътро поле (Узана), считана за географския център на страната.
До паметника са прекарани асфалтови пътища от връх Шипка и от главния път Стара Загора – Русе в отсечката след Казанлък.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!