Старинни или нови, боядисани или силно декорирани, вратите разкриват характера на един град. Прегърнете една от простите радости от пътуването, като се лутате из тези градове и се възхищавате на вратите им.
И ако до сега не сте обръщали внимание на тези подробности, сега те ще ви направят впечатление.
Нека видим къде се крият най-красивите врати на света:
Скътан високо в планините Риф в северозападната част на Мароко, Шефшауен е мъничко бяло градче, известно със сините си врати. Има много теории защо вратите са сини. Някои казват, че е, за да държат комарите далеч. Други казват, че цветът представлява небето и напомня на местните да мислят за Бог. Най-правдоподобната причина е, че това е традиция, донесена в града от наплив от еврейски бежанци, избягали от испанската инквизиция през 1492 г. Каквато и да е причината, тя прави града неочаквана суперзвезда в Instagram.
Вратите на Малта са също толкова разнообразни, както и историята на самата страна. Независимо дали са прясно боядисани или поостарели и очукани, всяка има история.
Потърсете il-Habbata, причудливите месингови ключалки, които ще намерите на повечето врати. Те варират от делфини и орли до ангели и тамплиерски кръстове и разкриват повече за хората вътре, отколкото вероятно искат да знаете.
Искате ли да разберете кралското минало на Джайпур? Погледнете неговите врати. От налагането на шлюзове със сложни стенописи до по-малките, по-изчистени врати вътре в дворците, всяка от тях трябва да разкрие тайна. В Градския дворец те отразяват влиянието на стиловете на Могол, Европейски и Индийски Шилпа Шастра, докато във Форт Амер това е хиндуисткият стил Раджпут. Най-красивите са открити в Притам Нивас Чоук, вътрешен двор в градския дворец. Тук всяка врата е сложно декорирана и представлява различен сезон.
4. Фуншал, Мадейра
Дълго пренебрегван и нелюбим, историческият център на Фуншал в Мадейра е трансформиран от уникален публичен арт проект, който преобрази всички врати по Руа де Санта Мария. Те са изрисувани от местни и международни художници. Някои са игриви и забавни. Други по-сериозни, повдигащи въпроси, засягащи града и света. Резултатът е, че проектът „Рисувани врати“ превърна „Зона Велха“ (Стария град) в постоянна художествена галерия и една от най-популярните туристически атракции на Мадейра.
Когато известните грузински къщи в Дъблин за първи път са построени в началото на 18 век, всички те са имали врати с еднакъв цвят. Поради строгите градоустройствени закони останалата част от екстериора също е била същата, така че местните започват да боядисват вратите си в различни цветове, за да отстояват своята индивидуалност.
Това е Ирландия, има редица цветни обяснения защо. Една от теориите е, че съпругите са боядисали вратите си, за да не могат пияните им съпрузи да объркат други домове за свои. Друго е, че това е акт на гражданско неподчинение, когато англичаните им казали, че трябва да боядисат вратите си в черно, след като кралица Виктория починала. Каквато и да е причината, ще намерите селекция от цветно боядисани врати на площад Merrion, площад Fitzwilliam и улица Baggott.
В Катманду вратите са нещо повече от вход. Те са социални пространства, място, където хората се събират сутрин и вечер, за да си бъбрят, да разменят истории и да клюкарстват. В някои случаи те имат и силни религиозни конотации. Нюари почитат вратите си, като ги украсяват с цветни хади, като старейшините се събират около вратите, разпределяйки мъдростта. Потърсете различните символи, вградени във вратите, празнувайки всичко от ражданията, смъртта и браковете.
Завършен към края на мюсюлманското управление на Испания от Юсиф I през XIV век, зашеметяващият дворец в Гранада Алхамбра е върхът на мавританската архитектура и дизайн. Интересни инкрустирани врати ще намерите не само тук, но и скитайки се из арабския квартал Albaicín. Пълно е със скрити съкровища и вековни тайни, където най-много се обръща внимание на най-функционалните аспекти на сградата като вратите.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!