Европейският парламент (ЕП) и страните-членки на ЕС окончателно одобриха въвеждането на ваксинационен сертификат, който ще важи на територията на целия ЕС. Документът има за цел да улесни пътуванията в рамките на Общността още от началото на летния сезон.
Решението за влизането сила здравните паспорти ще бъде гласувано в Европарламента на заседание през втората седмица на юни. Ако страните-членки също толкова бързо потвърдят постигнатия компромис, сертификатът ще влезе в сила от 1 юли.
Новият здравен паспорт ще позволява свободно придвижване на територията на ЕС за всички европейски граждани, които или са ваксинирани срещу COVID-19, или скоро са прекарали болестта, или имат скорошен отрицателен тест за зараза с коронавируса.
От юни 2021 в ЕС ще бъдат издавани т.нар. имунизационни паспорти или „дигитални зелени сертификати”. Документът ще удостоверява с каква ваксина е имунизиран притежателят му и ще съдържа информация за последните му тестове за COVID-19, както и дали е прекарал болестта. Другите данни, които ще съдържа сертификатът, са името, датата на раждане и на ваксиниране, както и кой е издал документа.
Защитата на данните ще бъде осигурена. На сървърите няма да се съхранява никаква информация, съдържаща лични данни – те ще се пазят само на личния мобилен телефон.
Ще бъде възможно сертификатът да е дигитален – да се отваря чрез специално мобилно приложение. Който няма мобилен телефон или не желае сертификата в дигитален вариант, ще може да го представя и на хартия.
Имунизационният паспорт няма да е задължителен. Засега обаче не е съвсем ясно как вече имунизираните от всяка страна ще се сдобият с ваксинационен сертификат. Най-вероятно той ще се получава там, където е била извършена ваксинацията.
Какви права ще дава сертификатът ще решава всяка страна-членка за себе си. Едно обаче е сигурно: сертификатът ще улесни значително удостоверяването на проведена ваксинация, извършен тест или прекарано заболяване. Знае се също така, че всяка страна-членка ще решава за себе си дали ще признава ваксинации с препаратите „Спутник V” и „Синофарм”, които все още не са одобрени от Европейската агенция за лекарствата ЕМА.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!