Най-добрите държави за жените са избрани по 5 критерия - права на човека, липса на полова дискриминация, равенство на доходите, напредък и безопасност.
21 държави са подредени в класацията по тези критерии във възходящ ред, вижте ги.
21. Сингапур
Въпреки че е световноизвестна като процъфтяващ метрополис, Сингапур не е предпочитан от анкетираните жени. Страната от Югоизточна Азия отбелязва ниски резултати - 0,7 за равенство между половете и 1,1 за правата на човека.
20. Португалия
Тази западноевропейска държава се бори с финансови затруднения и равенството на доходите остава с нисък резултат - 0,9. По критерия за безопасност обаче, е на сравнително добро равнище - 7,7 и отчита над среден резултат за правата на човека - 6,0.
19. Испания
Безработицата в Испания продължава да бъде проблем. Неравенството в доходите е силно изразено и това личи от ниския резултат по този критерии - 1,0. Резултатите по равенство на половете са спаднали в сравнение с миналогодишните (от 6,4 на 5,8). Същото важи и за тези за правата на човека.
18. Япония
Една от най-напредналите в техническо отношение страни, отбеляза перфектните 10 точки за прогрес. Въпреки това трябва да извърви доста дълъг път, за да подобри плачевните резултати по отношение на липса на полова дискриминация (0,8) и 2,9 за правата на човека.
17. Италия
Домът на изкуството, виното и добрата храна има посредствени резултати за равенство между половете (5,6), прогрес (4,3) и права на човека (6,5), но безработицата сред жените все още е сред нещата, върху които трябва да се работи усилено.
16. САЩ
Неравенството в доходите е едно от предизвикателствата, с които САЩ все още се сблъскват. Резултатът 1,1 спада на 0,3 пункта от 2018г. Въпреки това успяват да бъдат силно прогресивни (8,9). Резултатът за равенство между половете в страната отново намалява от 7,6 на 7,0.
15. Ирландия
Считано за консервативно общество, Ирландия отбелязва сравнително ниско ниво на прогрес (4,9). Равенството на доходите е с едва 3,8 пункта, но резултатъ за правата на човека (7,9) помага за издигането нагоре в класацията. Гражданите гласуват закон, който легализира абортите и с това решение по критерии за равенство между половете страната се класира с 6,4.
14. Франция
Тази западноевропейска нация има голямо влияние върху света и е една от първите държави, които печели награда за правата на индивида. Оценката за равенство между половете и правата на човека е много висока, но равенството на доходите е само 2,0 пункта.
13. Великобритания
С женски премиер и новото попълнение в кралското семейство - феминистката Меган Маркъл, Обединеното кралство постига добри резултати по отношение на равенството между половете (8,8) и правата на човека (9,1). Равенството на доходите обаче е с шокиращо ниска оценка - едва 2,6.
12. Белгия
Белгия е известна със своята бира, апетитен шоколад и великолепни замъци. Според доклада за най-добри страни през 2019г., хората, които живеят в Белгия, обръщат голямо внимание на опазването на околната среда и силно зачитат правата на човека. Малката европейска държава получава 9,0 в правата на човека, 8,2 за равенство на половете и 7,2 за прогрес.
11. Люксембург
Люксембург е най-богатата държава в Европейския съюз с висок жизнен стандарт и висок рейтинг за правата на човека, само 6,9 за равенство между половете, 6,5 за прогрес и 4,8 за равенство на доходите.
За да видите кои държави се нареждат на челни позиции, четете следващата статия тук.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!