Не че има подходящо време за измами, но да ви се случи точно по време на дългоочакваната, най-накрая-дошла, безценна почивка си е направо кощунствено. Направихме списък с най-честите измами, на които туристите стават жертва, за да си имате едно и две наум и ваканционните ви спомени да са само хубави.
От влака за краката
Слизате от автобуса/влака и незабавно ви връхлита цялото местно войнство от лели и баби-хазяйки, които една през друга ви предлагат своите едва ли не вчера получили Акт 16 чисто нови квартири, които на вас ще дадат на специална цена. Когато пристигнете на място и видите условията, започвате да се чудите как така ви се е сторило реалистично стая с две легла, климатик, ново обзавеждане и самостоятелен санитарен възел да струва 5 лева на вечер. А когато поемете към вратата в търсене на истинско място за спане, нищо чудно да получите и поздрави за цялата си рода от гостоприемната хазяйка.
Таксиметър със скоростта на светлината
Ако ви се наложи да ползвате такси в чужд град, можете да станете жертва на някой манипулиран бясно въртящ се таксиметър. В мига, в който ви се стори, че нещо не е наред, накарайте шофьора да спре веднага и потърсете друго такси. При друг метод по средата на пътя шофьорът се преструва, че таксиметърът се е развалил и накрая ви казва някаква приблизителна (според него) сума. Тук е моментът да настане епично пазарене, иначе сте най-нахално измамени.
Обири край банкомати
Тук вариантите са няколко. Единият е престъпникът да ви нападне, докато теглите пари от банкомат, около който няма жива душа (като не е задължително да е през нощта). Тогава или ще поиска всички пари, които сте изтеглили, или ще ви вземе картата и ще поиска PIN-кода. Най-добрият съвет е да теглите пари на оживени места. Знаем, че звучи глупаво да ви го казваме, но фактът, че все още има случаи на обрани туристи, е показателен.
Капан за мъже
Широко разпространена схема за възползване от наивни туристи от мъжки пол. Сценарият обикновено е следният: Две или три красиви момичета се заговарят с няколко нищо не подозиращи чужденци и ги водят в бар на свой приятел. Девойките започват да поръчват шампанско и друг алкохол, а мъжете обикновено не искат меню и не питат за цената (защото нали се правят на големи мъже пред дамите). Двете момичета отиват до тоалетната заедно. И не се връщат. На господата се представя пресолена сметка. Ако откажат да платят, ядат бой от горилите-пазачи на заведението.
Фалшификати
Когато сте в чужбина под формата на турист, за търговците на фалшиви стоки все едно имате навлечена светлоотразителна жилетка. Предполага се, че вие не познавате добре местните артикули и като нищо можете да се сдобиете с фалшиви древни кости, фалшиви кожени изделия, фалшива слонова кост, фалшив ром (в Ямайка), фалшиви пури (в Куба), фалшиви лекарства (в Африка и Източна Азия) – при това на доста солена цена.
Просяците си ги знаем
И въпреки че си ги знаем, просяците все успяват да си намерят някой турист, който блее в красивата катедрала или в други просяци, за да го лишат скоропостижно от портфейла му. Което автоматично води до това, че оставате без лична карта/паспорт и не можете да напуснете страната, докато не отидете в българското посолство... Това ни води до вечното правило номер едно: Не си носете личните документи при парите! Никога!
Местната валута
Ако сте решили да обменяте валута в чужбина и особено ако сумата е по-сериозна, преди тръгване проверете приблизително как върви курсът. Пресметнете колко местна валута трябва да получите преди да дадете парите на касиера в обменното бюро. Възможно е в пачката с местна валута да се опитат да пъхнат стари изпокъсани банкноти или дори вестници! Винаги проверявайте банкнотите внимателно. Ако ги забележите и върнете на място, вероятно просто ще ви се извинят и ще ви дадат истински.