В разгара на Втората световна война сестрата нагерманския писател Ерих Мария Ремарк („На западния фронт нищо ново“, „Живот назаем“, „Триумфалната арка“) – Елфриде – е безмилостно екзекутирана заради критиката си спрямо нацисткия режим. И именно на нея той посвещава един от най-разтърсващите си и може би най-лични романи – „Искрица живот“.
След дълго отсъствие на пазара емблематичната творба се появява в ново луксозно издание с корицата на Дамян Дамянов и в превода на Емилия Драганова, за да припомни, че и в най-обречените мигове жаждата за живот може да победи.
Вече повече от 10 години той няма име. Просто номер в дългата редица от загубени човешки души – някога хора, а сега почти привидения, борещи се за своето оцеляване, – 509 е един от малкото ветерани в германския концентрационен лагер Мелерн. Затворникът от барака 22, преживял унижения, глад, мъчения, е загубил десетки приятели, но и надежда, че отново ще може да види света отвъд оградата.
Животът в лагера налага свои собствени жестоки правила. Там дори връзките за обувки са разменна монета, почти животинската борба за легло, златен зъб или палто от все още неизстинал труп е ежедневие, а издевателствата над лагерниците е единствената форма на общуване, която е разрешена между палачи и жертви.
Докато изненадващо близкият град е бомбардиран от съюзнически самолети. И несломимостта на националсоциализма сякаш е разклатена. Възможно ли е германците в крайна сметка да губят войната?
509 решава да направи всичко възможно да оцелее и да се бори. Да окаже съпротива, колкото и тялото му да е слабо, колкото и близо да изглежда смъртта. Есесовците стават все по-жестоки, но и по-невнимателни, по-разтревожени. Някъде там, отвъд ужасите, надеждата разпалва огромен пожар и искрици от него достигат дори до най-отчаяните. Смелите затворници са готови да се съпротивляват. И дори да умрат във войната, ще умрат в борба, както те са решили. За да победи животът.
Но на какво е способен човек, за да оцелее, когато на изпитание са подложени не само ценностите му и но цялото му същество?
Безмилостен в своя психологизъм, „Искрица живот“ от Ерих Мария Ремарк рисува ужасяващото ежедневие на милиони жертви на може би най-голямата човешка трагедия – Холокоста. История за крехкостта на човешкото съзнание, попаднало в ръцете на един от най-безчовечните и жестоки режими. Но и история за онази упорита надежда, която възкръсва от пепелта на крематориумите и е способна да запали непостушими пожари срещу насилието, жестокостта и несправедливостта.
Из „Искрица живот“ от Ерих Мария Ремарк
2.
Барака 22 имаше две крила с по две помещения. За всяко от тях отговаряше по един старши. Във второто отделение на второто крило бяха настанени ветераните. Там беше най-тясно и най-влажно, но това малко ги вълнуваше; важно беше единствено да не се делят. Това им даваше повече съпротивителни сили. Умирането беше заразително като тифа и оставен сам сред повсеместния мор, човек волю-неволю сдаваше по-лесно багажа. Когато бяха заедно, се съпротивляваха по-успешно. Речеше ли някой да се откаже от борбата за оцеляване, другарите по съдба му помагаха да устиска. Ветераните в Малкия лагер живееха по-дълго не защото получаваха повече храна; живееха по-дълго, защото бяха съхранили у себе си зрънце способност за съпротива.
В момента в ъгъла на ветераните лежаха сто трийсет и четири скелета. Място имаше само за четиресет. Леглата бяха дъсчени нарове, четириетажни, голи или покрити със стара, изгнила слама. Имаше само няколко мръсни одеяла, за които се водеше ожесточена битка всеки път, щом някой от собствениците им умреше. На нар лежаха поне по трима-четирима. Беше твърде тясно даже за скелети, понеже раменните и тазовите кос-ти не се смаляваха. Малко повече място се отваряше, ако лежаха странишком, натъпкани като сардели; въпреки това обаче нощем често пъти се чуваше звук от тъп удар, когато някой паднеше насън. Мнозина спяха клекнали, а жив късмет си беше съседът ти по легло да умре вечер. Мъртвите изнасяха навън и късметлиите можеха да се разположат по-удобно за една нощ, преди да дойдат нови попълнения.Ветераните си бяха заплюли ъгъла вляво от вратата. Бяха само дванайсет души, а допреди два месеца бяха четиресет и четирима. Зимата ги беше съсипала. Всички знаеха, че са в последния стадий; дажбите постоянно намаляваха, понякога за ден-два оставаха изобщо без храна; тогава купчините мъртъвци отвън растяха.
Един от дванайсетте беше превъртял и се мислеше за немска овчарка. Нямаше уши; есесовските кучета бяха ги отръфали по време на тренировка. Най-младият беше от Чехословакия, момче на име Карел. Родителите му бяха мъртви; в момента наторяваха картофената нива на някой благочестив селянин от Вестлаге. Пепелта на изгорените в крематориума се насипваше в чували и се продаваше като изкуствен тор. Беше богата на фосфор и калций. Карел носеше червения триъгълник на политически затворник. Беше на единайсет години.
Най-старият ветеран беше на седемдесет и две: евреин, който се бореше за правото да носи брада. Тя беше неделима част от неговата религия. Есесовците му бяха забранили, но мъжът непрекъснато се беше опитвал да си пусне брада. Заради това в трудовия лагер всеки път го бяха пребивали на гимнастическата коза. В Малкия лагер извади по-голям късмет. Есесовците гледаха през пръсти на задълженията си и рядко правеха проверки; прекалено много се бояха от въшки, дизентерия, тиф и туберкулоза. Полякът Юлиус Зилбер беше кръстил стареца Ахасфер, защото бе оцелял след близо дузина концлагери в Холандия, Полша, Австрия и Германия. Междувременно Зилбер беше умрял от тиф и сега цъфтеше като туфа иглика в градината на коменданта Нойбауер, който бе получил праха на починалия; името Ахасфер обаче си остана. В Малкия лагер лицето на стареца се спаружи, но брадата му порасна и сега бе развъдник на поколения охранени въшки.
Старши на помещението им беше някогашният лекар д-р Ефраим Бергер. Той играеше важна роля в борбата срещу смъртта, притискаща бараката от всички страни. Зиме, когато скелетите падаха на леда и чупеха кости, докторът все някак успяваше да шинира и спаси някои от тях. В лечебницата не приемаха хора от Малкия лагер; тя беше само за трудоспособните и по-привилегированите. Пък и в Големия лагер зимната поледица не беше толкова опасна; в най-неблагоприятните дни посипваха улиците с пепел от крематориума. Не от грижа за затворниците, а за да не губят полезна работна ръка. След като включиха концлагерите в обектите за трудова повинност, се обръщаше повече внимание на това. В замяна обаче работниците по-бързо умираха от преумора. Загубите нямаха значение; всеки ден арестуваха достатъчно хора.
Бергер бе сред малцината, които имаха разрешение да напускат Малкия лагер. От няколко седмици беше командирован в моргата на крематориума. Старшите на помещенията обикновено бяха освободени от работа, но лекарите не достигаха, ето защо го бяха пратили там. От това печелеше цялата барака. От капото в лазарета, когото познаваше отпреди, Бергер понякога получаваше малко лизол, памук, аспирин и тям подобни за скелетите. Имаше и шишенце йод, което криеше под сламата на нара си.
Най-важният ветеран обаче беше Лео Лебентал. Той поддържаше тайни връзки с черния пазар в трудовия лагер, пък и – както разказваха – дори с външния свят. Никой не знаеше как го прави. Знаеше се само, че са замесени две курви от крайградския бордей „Прилепа“. Според слуховете в далаверата участвал и есесовец, но никой не беше сигурен в това. А Лебентал не обелваше нито дума.
Търгуваше с всичко. Доставяше фасове, моркови, от време на време картофи, отпадъци от кухнята, кокали, някоя и друга филия хляб. Не мамеше никого; гледаше си единствено оборота. И през ум не му минаваше да се погрижи тихомълком за себе си. Самата търговия го поддържаше жив; не онова, с което търгуваше.
509 пропълзя през прага. Полегатите слънчеви лъчи зад него проникнаха през прозрачните му уши и ги осветиха във восъчножълто.
– Бомбардираха града – рече задъхано 509.
Никой не отговори. След яркото слънце навън 509 не виждаше нищо в бараката; там цареше мрак. Затвори очи и пак ги отвори.
– Бомбардираха града – каза пак. – Не чухте ли?
И този път никой не продума. Сега 509 видя Ахасфер, който бе седнал до вратата и галеше овчарското куче. Кучето ръмжеше; беше го страх. Сплъстената коса закриваше осеяното с белези лице, а изпод нея святкаха уплашените му очи.
– Буря – промърмори Ахасфер. – Нищо и никаква буря! Спокойно, Вълчо, спокойно!
509 пропълзя по-навътре в бараката. Недоумяваше защо другите са толкова безразлични.
– Къде е Бергер? – попита.
– В крематориума.
Остави палтото и куртката на земята.
– Никой ли не иска да излезе?
Погледна Вестхоф и Бухер. Те не отговориха.
– Нали знаеш, че е забранено – обади се накрая Ахасфер, – докато има въздушна тревога.
– Тревогата мина.
– Още не.
– Мина. Самолетите отлетяха. Бомбардираха града.
– Стига си го повтарял де! – изръмжа някой в тъмното.
Ахасфер вдигна глава.
– За наказание може да разстрелят няколко десетки от нас.
– Да разстрелят ли? – изкиска се Вестхоф. – Че откога пък почнаха да разстрелват?
Овчарското куче залая. Ахасфер го хвана здраво.
– В Холандия след въздушно нападение обикновено разстрелваха десет-двайсет затворници. Та да не им хрумнела някоя вредна мисъл, така викаха.
– Тук не е Холандия.
– Знам. Просто казах, че в Холандия разстрелваха.– Разстрелвали! – изсумтя презрително Вестхоф. – Да не си войник, че имаш такива претенции? Тук бесят и пречукват от бой.
– Може пък да го направят за разнообразие.
– Я си затваряйте плювалниците! – провикна се мъжът от одеве.
509 клекна до Бухер и затвори очи. Все още виждаше дима над горящия град и долавяше глухия тътен от експлозиите.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!