Авторите на неповторимото практическо ръководство за любители на планината „През пет планини” Ива Петрони и фотографът Димитър Алексов се завръщат с нов наръчник за всеизвестния, макар и внушаващ респект маршрут Ком–Емине, „По билото на Балкана”.
Нов наръчник от поредицата „Туризъм за заети хора” на журналиста Ива Петрони и фотографа Димитър Алексов – „По билото на Балкана”, ни повежда по следите на най-популярния пешеходен туристически маршрут в България.
Ком–Емине, завършекът на европейския път Е-3, който започва от Сантяго де Компостела в Испания и достига чак до другия край на континента – н. Емине в България, често внушава респект на планинарите със своите стръмни пътеки и 650 километра дължина. Но няма причина любителите на върховете да странят от него, както доказва заклетата пътешественичка Ива Петрони.
Разделяйки пътя от вр. Ком до хижа „Кашана” на осем етапа, в тази първа книга от поредицата за Ком-Емине, Петрони показва как всеки от тях може да бъде осъществен в рамките на не повече от уикенд. Предлага се и вариант за линейно преминаване на маршрута за пътешественици, които не желаят да го делят на етапи.
В новия си планински пътеводител Петрони ни повежда на смайваща, но все така достъпна обиколка по тайнствените пътища на Стара планина и някои от най-красивите ѝ гледки, като разказва за личните си преживелици, дава полезни съвети за маршрути с кола, възможности за преспиване, както и кои са най-добрите места за набавяне на вода и храна. Текстът се допълва и от ценна информация за хижите по пътя, логистиката и степента на трудност на всяко предстоящо изкачване, височинен профил на различните отсечки и GPS координати.
Богатството на луксозния цветен пътеводител „По билото на Балкана” е допълнено от впечатляващите фотографии на Димитър Алексов, достигащи до редица емблематични места като Искърското дефиле, Лакатнишките скали, водопад Синия вир, връх Мургаш, Петте кладенеца и Зъберите в Етрополската планина.
Както за начинаещи без специална физическа подготовка, така и за закоравели любители на планинския туризъм, маршрутът Ком–Емине никога не е бил по-леснодостъпен. Дори и в натоварения градски график, който често ни отпуска не повече от уикенд!
Ива Петрони е журналист, автор на книгите „Истории за планини и хора”, „През пет планини. Пътеводител за Е-4 в България”, „Зелени разкази” и др. Освен планините, другата ѝ страст е гмуркането, карането на ски като бивш състезател по алпийски дисциплини и всичко, което не е свързано с пещери и летене.
Димитър Алексов е финансист, основен фотограф на „Истории за планини и хора”, „През пет планини. Пътеводител за Е-4 в България” и др. Единственото, с което може да изневери на планините, е снимането на концерти и музикални събития.
Ива Петрони и Димитър Алексов работят в екип повече от 10 години.
Из „По билото на Балкана”
Ива Петрони
ЕТАПЪТ, ЗА КОЙТО НЕ ИСКАМ
ДА СИ СПОМНЯМ
Но хубаво, лошо – трябва да се мине
Отсечката между хижите „Лескова“ и „Мургаш“ се оказа най-трудната за планиране в Западна Стара планина, особено когато Ком – Емине се прави на етапи, а не линейно. Нависоко са. Няма лесен достъп. И двете са на 3 до 6 часа пеша от най-близките населени места. Има черни пътища, но невинаги проходими дори през лятото. Самото разстояние между хижите е голямо. За капак районът на х. „Лескова“ е без мобилна връзка, а х. „Мургаш“ не работи от години.
Сто пъти го въртях и накрая се получи това: ще вървим етапа на обратно – от х. „Мургаш“ към х. „Лескова“. Стига Альошата да успее да ни качи със синята джипка до х. „Мургаш“. Следобед – пеша от х. „Лескова“ към някое от изходните села. Или ако сме родени под щастлива звезда, успяваме да се придвижим до автогарата в Ботевград. За целта хижарят Цецо от „Лескова“ трябва да е там, да слиза същия ден надолу, да има място в колата, че и да се навие да ни вземе, ’щото сме с куче. Всичко е малко условно, но друго не измислих.
Тръгваме Гери с Брауни, Димитър и аз. Димитър е фотографът на тази и другите книги. По принцип работим отделно. Не съм се засичала с него на планина след оня път, когато правихме отсечката х. „Мечит“ – х. „Рибни езера“ по Е-4 в България. (Тогава се опита да ме затрие на тъмно, гладно и студено. Ако не вярвате, прочетете в „През пет планини“ – Етап V, изд. „Сиела“. 2018 г., на стр. 116). Така че – стабилен бил, финансист, едно-друго. Хич не се подвеждайте. Да се има едно наум! Добре де, преигравам. Митко знае много. Много е ходил. Дава ми спокойствие днес по маршрут, който не съм минавала. (Обаче оня път в Рила си беше точно така, помня ги аз тия неща!)
За късмет, времето беше сухо тия дни. Черният път от Бухово до х. „Мургаш“ е проходим. В 8.30 сме пред хижата. Бях чела в нета, че е започнал ремонт. Направили са чудеса. Без да е лукс, вече е напълно пригодено за нощуване.
Влизаме да кажем „добро утро“ на хижаря. Еха, дават и кафе. Питаме за пътя. „До „Лескова“ е осем часа и половина – девет, зависи как ходите“, казва той. Чакай, чакай малко. Това не ми харесва. Всички пътеводители пишат, че е 6-6.30 часа. Така съм го и сметнала. Явно пак е оная тъпота, дето първият автор е заложил нереални времена. Всички останали, за да не останат по-назад, са преписвали от него. Не стига че етапът е сложен логистично, ами ще се окаже и по-дълъг от предвиденото.
Което значи да побързаме. На тръгване хижарят заръчва да носим поздрави на Цецо от „Лескова“. Все се канели да се видят, но едно-друго по хижите, време не остава. Обещаваме и тръгваме. Днес ни чакат 6 – 6,30 ч. ходене по план (8.30 – 9.00 ч. по хижар), трудност 4/5, 23,3 км, обща денивелация 1946 м: +1063 м/-883 м.
Първият възлов разклон е Белият камък (всъщност камъкът е сив). Събират се три пътя – за прохода Витиня, директният за вр. Мургаш и пътеката за х. „Мургаш“. Ако се върви в посока морето, тук се взема решение – дали да се тръгне към туристическа спалня Витиня (с подвариантите със или без спане в говедарника на Зла поляна), да се качва ли върхът, или да се ходи до х. „Мургаш“. За тези като нас, дето са наобратно, има само една възможност – към х. „Лескова“.
Веднага след Белия камък е Циганската поляна. На нея се оказваме с 40 минути закъснение, защото се омотахме, абсолютно безпричинно, из някакви гори. Затова пък ще седнем да хапнем, защото, нали, за никъде не бързаме.
Тук, и без това почиваме, ще си позволя лична вметка. В тревата виждам бръмбар. От типа „зелен металик“ е. Снимам го, защото е симпатичен. Може и да не е бил съвсем на фокус. Но ако сега изобщо не виждате снимка на бръмбар, значи, Димитър не ми е дал да я сложа в книгата. Това ви го казвам, за да знаете с какви хора ходя, де…
А после, като тръгнахме по една тясна пътека в една гора, цял ден така. Редуват се обрасли връхчета и разклони към селата от двете страни. Първо се качва вр. Йовчовото (1065 м н.в., нищо не се вижда, в гора е). Следва разклонът за с. Врачеш (вдясно) и с. Ябланица (вляво). После се подсича вр. Рудешки камък (1178 м н.в. хем встрани, хем в гора). Веднага след него е разклонът за с. Литаково (вдясно) и махала Рудешки дол (вляво). Минава се край вр. Златаришка чукла (1262 м н.в. и изненадааа – пак гора!). Не стига това, а по едно време почва и една безкрайна ограда на ловно стопанство. Мъка. Даже телефоните не звънят, нищо че има мобилна връзка.
След Златаришка чукла най-накрая идва малко открито и тук-там поляни. На една от тях има избелели черепи на някакви животни. Толкова стари, че даже Брауни не им обръща внимание. Времето се смръчква. И вече така ми писна, че искам да свърши. Струва си да се отбележи само чешмата Мечулица (с меча глава на нея, разбира се). Намира се на 50 метра от пътеката. Там е легендарната табела с надпис „Ком-еминеецо, ти пи ли от водата?“. Толкова пъти съм я гледала тая табела на снимка в нета, а сега чак не ми се слиза да я видя на живо.
Пъшкаме, навлечени с дъждобрани. Задушно е. Само се кани да завали, ама така и не завалява. За да стане още по-гадно, идва стръмното на вр. Данчулица (1113 м н.в.) и поредният разклон за с. Литаково (вдясно) и махала Лак, на с. Огоя (вляво). После се под-сича вр. Бигла (1322 м н.в., ама разбира се, че е обрасло отвсякъде с дървета и нищо се не вижда). Леле, отегчих се само като го разказвам.
На деветия час (колкото си каза човекът от х. „Мургаш“) стигаме до х. „Лескова“. Съдбата най-сетне е с нас. Хижарят е там. И ще слиза към града. Съгласен е да ни вземе с кучето. Мисля, че го обичам. Казваме довиждане на Димитър, който продължава утре към х. „Тръстеная“.
Урааа, отиваме си у дома.
Като тегля чертата, от цялата Западна Стара планина днешният маршрут беше най-скучен. Че и дълъг.
Пууу, край!
P.S. Всъщност може би не е така. Маршрутът вероятно е точно толкова прекрасен, колкото всички останали. Аз просто съм имала лош ден. Но разказах както си беше. В личен план продължавам да изпитвам дълбоко облекчение, че свърши.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!