„Прочети София“ с новите „Скрити букви“ и Визуално-поетичен маршрут - Култура и фестивали - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
„Прочети София“ с новите „Скрити букви“ и Визуално-поетичен маршрут
Автор: Peika.bg
„Прочети София“ с новите „Скрити букви“ и Визуално-поетичен маршрут

На 11 май се почита паметта на Св. св. Кирил и Методий, тогава е и професионалният празник на библиотекарите.

Именно на този ден от 20:00 ч. пред Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Фондация „Прочети София ще постави началото на редица инициативи, които ще се развиват в следващите месеци.

„Скритите букви“ и новата визуална идентичност

Нов комплект пейки, Визуално-поетичен маршрут, изцяло нова визуална идентичност, гостуване в различни европейски градове, поетическа антология и 3D мапинг са елементите, които изграждат програмата на „Скритите букви“ до края на годината.

През 2021 г. „Скритите букви“ продължават да добавят допълнителни връзки между поезията, града и типографията. Новата визуална идентичност на проекта, която обединява тези три линии, ще бъде вписана във всеки детайл на тазгодишната програма на проекта. Той ще продължи и с представянето на новия комплект от пейки-букви, който ще бъдат изработени от по-устойчив и здрав материал, като графичния стил, изработен от Костадин Кокаланов, ще бъде пренесен и върху самите пейки. Те ще останат пред Националната библиотека до 21 май, а след това ще отпътуват за Брюксел. До края на годината пейките ще бъдат още в Подгорица, Мюнстер, Франкфурт и Единбург.

„Прочети София“ с новите „Скрити букви“ и Визуално-поетичен маршрут

„Скритите букви“ добиха широка популярност и станаха един от най-разпознаваемите проекти на фондацията „Прочети София“. През 2018 г. пейките, създадени под формата на буквите (Б, Д, Ж, З, И, Й, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, ь, Ю, Я), които нямат графичен аналог в латинската и гръцката азбуки, бяха разположение на различни места в града. Тогава те обособиха малки литературни кътчета, скрити и тихи места за четене. Към всяка пейка имаше и стихотворение на съвременен български поет, написано специално за проекта. Поетите, които участваха в него бяха Мирела Иванова, Георги Господинов, Силвия Чолева, Цочо Бояджиев, Надежда Радулова, Иван Ланджев, Марин Бодаков, Красимира Джисова, Стефан Иванов, Мария Калинова, Петър Чухов, Галина Николова, Никола Петров и Анна Лазарова. В следващите години пейките-букви започнаха да пътуват на различни места извън България, под името „Българските букви“. Досега проектът е гостувал в Париж, Берлин, Будапеща, Рабат и Пловдив.

На 10 и 11 септември по идея на „Прочети София“, Полина Герасимова от Poliforma ще създаде 3D мапинг, посветен изцяло на тези уникални 14 букви. Музиката по време на мапинга ще бъдe на Kan Wakan. Отново през септември ще бъде представена и антологията „Скритите букви“, която ще включва стихотворения на всички поети, които са били част от проекта. Предстои книгата да бъде преведена на немски и английски език.

Визуално-поетичен маршрут

На 11 май, веднага след представянето на новоизработените пейки, отново от Националната библиотека ще започне и Визуално-поетичния маршрут. Той ще бъде структуриран, подобно на друг проект на Фондация „Прочети София“ – Литературните маршрути.

Маршрутът ще мине през няколко спирки. На всяка от тях ще присъстват поети, участващи в проекта „Скритите букви“, които ще четат свои стихотворения. Допълнителен и доста съществен компонент от този маршрут ще бъде преносимата интерактивна инсталация All is sketch, която представлява кутия, позволяваща, с помощта на проектор и сензорна писалка, да се рисува и пише по всякакви повърхности в града без следа. Чрез нея специално поканени за маршрута художници ще създават визуалната среда на всяко от отделните камерни четения. Тяхната рефлексия върху поезията може да бъде мислена и като още един визуален елемент, който е своеобразна препратка към мащабния мапинг през септември.

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Култура и фестивали
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин