През 1980 година философът Франк Уайт изковава понятието „ефектът на погледа отгоре“. Това е специфичното и почти религиозно състояние на страхопочитание, което изпитват астронавтите, когато зърнат планетата Земя за първи път в нейната цялост от перспективата на космическото пространство. Благодарение на партньорската подкрепа на Регионална библиотека „Пейо Яворов“ и вдъхновението от разказите за това ценностно преобръщащо преживяване, редакторите на „Кинематограф“ са подбрали тематична селекция от игрални и документални късометражни филми, обединени под заглавието „Земята и Космоса: документално и късо кино“.
Прожекцията ще се състои в „Сцена Централни хали“ на 18 Ноември от 19:00ч, предвидени са също прожекции в Бургас и Велико Търново.
Колективът на първата платформа в България, посветена изцяло на късометражното кино ни отправя покана да се приобщим към това трудноизразимо с думи усещане за единство, блаженство и взаимозависимост между нас, природата и необятните вселенски пространства. Установено е, че космонавтите, които кръжат в орбита около Земята прекарват по-голямата част от свободното си време взирайки се в хипнотизиращите движения на нашата планета. Те описват състояние на моментално и нарастващо с времето просветление и осъзнаване на ненарушимите връзки между човека и крехкото синьо-зелено кълбо, което е единствен наш дом насред безкрайния космически океан. Какво по-добро място за подобно изживяване от лятна кинопрожекция под нощното небе?
Редакторите на „Кинематограф“ обещават филмов подбор, който ще ни отпрати на едно незабравимо кинопътешествие в Космоса, но не за да се потопим в дълбините му, а за да погледнем нашата планета отгоре. Да се насладим на космическата ѝ красота, но и да научим повече за нея, за въздействието на човешкия фактор, за миналото ѝ, и за възможните сценарии за бъдещето. Сред филмите има две документални и две игрални заглавия, продукции от Великобритания и Франция.
Актуална програма следете на: https://kinematograf.bg/programa