Има книги, които макар и да не са пътеписи, са способни да ви накарат да си стегнете куфарите още преди да сте стигнали до последната страница.
Вдъхновяващи и препрочитани до безкрай.
В духа на разпространеното напоследък книжно предизвикателство, ви споделяме 8 от любимите си книги, които събуждат желание за движение, приключение и забавление. А кои са вашите?
„По пътя“ на Джак Керуак
Каква по-вдъхновяваща книга за пътуване, приключения и безгрижието на младостта от „По пътя“! Пътуването на стоп е издигнато в култ, а какво има да се случва – просто няма значение. Най-сигурното доказателство, че не можем да живеем без Керуак, е че битниците, които той измисля и описва, скитат по пътищата на планетата и до днес.
Научете как да вървите по пътя като Керуак или прочетете нашите 10 любими цитата от "По пътя".
„Парижката Света Богородица“ на Виктор Юго
Париж на Виктор Юго сякаш е застинал в пространството и живее свой собствен живот независимо от всичко и всички. Нотр Дам дьо Пари и днес разказва истории и вдъхновява хората да видят Париж... и не само да го видят. Като екстравагантния артист Филип Пти, който на 21 години влиза с взлом в катедралата в ранните зори на юнски ден през 1971 г. След което опъва въже между двете кули и се разхожда по него...
„Мостът на Дрина“ на Иво Андрич
Историческите перипетии на Западните Балкани са вдъхновение не само да запалите към Вишеград. Емир Кустурица, който е един от най-големите почитатели на Андрич в света, използва книгите и живота му за вдъхновение на своите проекти – Дървения град в Мокра гора, Сърбия и Каменния град във Вишеград, Босна и Херцеговина (където се намира и 160-метровият каменен мост на Дрина)
„Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет“
Философия, мотоциклети и безкрайните прерии на Америка. Робърт М. Пърсиг е вдъхновил хиляди хора по света да пътуват и размишляват. „Понякога е малко по-добре да пътуваш, отколкото да пристигаш" – нали?"
Вижте нашите любими 5 цитата от "Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет".
„Един гадател ми каза“ Тициано Терцани
Един гадател предсказва на журналиста Тициано Терцани, че ще умре в самолетна катастрофа през 1993 г. Не от суеверие, а с цел разнообразяване на живота, Тициано прекарва цяла година, пътувайки из Азия само по суша. Книгата е интересна разходка из дълбините на душата на азиатците място за неочаквани срещи, част от които днес вече няма как да се осъществят (заради вече паднали режими, променени държавни граници и променени хора). Защо пък тогава човек да не провери какво се е случило от 90-те насам в Югоизточна Азия?
„Сред дивата пустош“ на Джон Кракауер
Приключенията, които са следствие от решението на Крис да се откаже от парите и живота в коловозите и сам себе си да нарече Супертрамп (Суперскитник). Въпреки трагичния си край, книгата съдържа в достатъчно количество приключения и картини от американския Северр които да вдъхновят едно бягство за малко сред дивата пустош.
„Дон Кихот“ на Мигел де Сервантес
Дон Кихот отдавна е много повече от литературен герой, рекламно лице на салам и туристически магнит. Книгата е по-скоро вдъхновител за добротворство и свобода, което пък вдъхновява за пътешествия. Ако приемате борбата с вятърни мелници буквално, ще ги откриете в градчето Консуегра, на 2,5 часа път от Мадрид. В испанското градче Кинтанар де ла Орден пък изрисуваха огромен блок с графит на Дон Кихот.
"И изгрява слънце" на Ърнест Хемингуей
Смятана от мнозина за най-доброто, писано от Хемингуей, "И изгрява слънце" ви разхожда из Париж и Испания в компанията на няколко американци. Може би най-запомнящи се са описанията на борбите с бикове.
Прочетете нашите любими цитати от Хемингуей или се разходете из Куба по стъпките на Хемингуей.
Вие кои книги бихте добавили?
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!