Архитектурното чудо на Барселона е пред завършване - Градски легенди - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
Архитектурното чудо на Барселона е пред завършване
Автор: Peika.bg
Архитектурното чудо на Барселона е пред завършване
Снимка: pexels

Ла Саграда Фамилия, емблематичната базилика на Барселона и обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО, е доказателство за блясъка на Антони Гауди. Повече от 140 години в процес на създаване, извисяващата се структура е смесица от готически, мавритански и органични елементи, вдъхновени от природата и дълбоко вкоренени в религиозния символизъм. Нейните сложни фасади, извиващи се колони и живи витражи създават архитектурен шедьовър, който привлича близо пет милиона посетители годишно. Базиликата остава в процес на реставриране, като последните етапи трябва да приключат скоро.

Историята на La Sagrada Família датира от 1882 г., когато барселонският книжар и филантроп Хосеп Мария Бокабела предвижда създаването й след посещение във Ватикана. Проектът първоначално е ръководен от архитект Франсиско де Паула дел Вилар, който го проектира в нео-готически стил. Разногласията обаче довеждат до оставката му и през 1883 г. Гауди пое управлението, радикално трансформирайки плановете. Неговата визия въвежда революционен дизайн, включващ натуралистични форми и сложна символика, която цели да изобрази историята на Исус чрез три различни фасади: Рождество Христово, Страст и Слава.

Разбирайки амбициозния характер на проекта, Гауди дава приоритет на работата по екстериора, а не по централната част, опасявайки се, че строителството може да спре след смъртта му. Той посвещава последните години от живота си изключително на базиликата, финансирайки голяма част от работата сам, когато финансовата подкрепа намалява. През 1926 г. той е ударен смъртоносно от трамвай и останките му са положени в криптата на любимия му храм. Неговият приемник, Доминик Сугранес и Грас, продължи работата, въпреки че напредъкът остана бавен, особено поради Гражданската война в Испания, по време на която анархистите повреждат обекта и унищожават голяма част от работилницата на Гауди.

Въпреки тези неуспехи строителството е възобновено през 1954 г., разчитайки до голяма степен на частни дарения, а през последните години и на приходи от продажба на билети. Очаква се базиликата да бъде структурно завършена до 2026 г., отбелязвайки век от смъртта на Гауди, като коронясващата Кула на Исус достига 172,5 метра и я прави най-високата църква в света. Очаква се обаче противоречивото входно стълбище, неразделна част от първоначалните планове на Гауди, да бъде завършено до 2034 г., тъй като изграждането му изисква разрушаване на съществуващи сгради и изселване на жители.

Посетителите са привлечени от спиращите дъха фасади на базиликата, които изглеждат почти изваяни от самата природа. Сложната каменна зидария, вдъхновена от скалните образувания на Монсерат, е украсена с дърворезби и скулптури, които сякаш изплуват органично от повърхността. Структурата включва 18 кули, представляващи апостолите, Дева Мария, четирима евангелисти и Исус Христос, всяка увенчана с керамични и стъклени мозайки. Известно е, че Гауди оправда богато украсените детайли на най-високите върхове, като отбеляза, че „ангелите ще ги видят“.

Отвътре петте части на базиликата и тристранният трансепт образуват латински кръст. Неговите извисяващи се колони, разклонени като стволове на дървета, поддържат таван от хиперболични куполи, предназначени да имитират горски балдахин. Играта на естествената светлина, филтрираща се през живите витражи, проектирани от каталонския художник Йоан Вия Грау, създава ефирна атмосфера, която се усеща най-добре в късния следобед, когато цветовете са най-хипнотизиращи. Под апсидата криптата остава място за поклонение, отворено само по време на религиозни служби, запазвайки неоготическите елементи от най-ранните проекти на сградата.

За онези, които искат да се впуснат по-дълбоко във визията на Гауди, Музеят Гауди, разположен под фасадата на Страстта, предлага завладяващ поглед към работата му. Музеят съхранява оригинални скици, реконструирани модели и планове, които дават представа за съзнанието на архитекта и сложния процес на изграждане на базиликата.

Ла Саграда Фамилия е отворена целогодишно, но часовете за посещение варират според сезона. От април до септември работи от 9 до 20 часа. през делничните дни, с малко по-кратки часове през уикендите. Посетителите извън сезона могат да очакват намалено работно време. За да избегнете пиковите тълпи, най-доброто време за посещение е рано сутрин през делничните дни или през по-тихите зимни месеци.

Разположена в квартал Ейкзампле, базиликата е лесно достъпна чрез линии на метрото 2 (лилаво) и 5 ​​(синьо), спирайки на станция Sagrada Família. Разходката от историческия център на града отнема около 30 до 40 минути. Предвид голямото търсене, билетите трябва да се резервират онлайн предварително. Стандартният вход струва 26 евро и включва аудиогид за изтегляне, докато опциите за достъп до кулата или обиколки с екскурзовод варират от 30 до 36 евро. Посетителите трябва да носят слушалки и да се уверят, че телефоните им са напълно заредени за цифровото изживяване.

Като място за поклонение, Ла Саграда Фамилия налага скромен дрескод. Посетителите трябва да избягват да носят открити дрехи, като къси панталони над коляното, горнища с дълбоко изрязване или облекло с отворен гръб. Плажно облекло, джапанки и шапки не са разрешени. Мерките за сигурност са строги, с проверки на чантите на входа и не се допуска храна и напитки вътре. За влизане е необходим валиден документ за самоличност със снимка.

Снимането се насърчава, но използването на професионално оборудване, като статив и светкавица, изисква специално разрешение. За най-добрите снимки, късната следобедна светлина осигурява златист блясък на екстериора и подобрява цветовете на витражите вътре.

Докато непосредствените околности на Ла Саграда Фамилия са пълни с туристически заведения за хранене, тези, които търсят автентични каталонски вкусове, ще намерят отличен избор наблизо. Hasta Los Andares, на кратко разстояние пеша, е уважаван тапас бар, предлагащ jamon ibérico, козе сирене и каталонско фют, съчетани с испански вина. La Granota предлага оживена атмосфера с традиционни тортили и други регионални ястия. За сутрешно посещение, Forn de pa Puiggròs, историческа пекарна, работеща от времето на Гауди, сервира вкусни сладкиши и кафе само на 10 минути пеша северно от базиликата.

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Градски легенди
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин