Китайската Нова година е най – старият и най – свят празник в китайския календар. По традиция празненствата продължават пенадесет дни като приключват в деня, в който луната е най – ярка.
Една легенда гласи, че в древността Буда поканил всички животни да празнуват заедно с него Чун Дзие. На поканата се отзовали само дванадесет животни. В знак на благодарност Буда кръстил по една година на всяко от животните, които го уважили. След което нарекъл всеки човек, роден в годината на съответното животно, да притежава някои от чертите на това животно. Така са се появили дванадесетте зодии в китайския календар: плъх, бик, тигър, заек, дракон, змия, кон, коза, маймуна, петел, куче, глиган.
Това е най – важното ежегодно празненство в Китай. В тези празнични дни хората обличат червени дрехи и украсяват домовете си със стихове и мъдри мисли, написани върху червена хартия. На вратите се поставят червени свитъци с текст, възхваляващ величието на природата, както и благопожелания за просперитет и късмет. Червеният цвят е символ на огъня, който прогонва лошия късмет според древните китайски вярвания. Някога китайците палели бамбукови пръчки за прогонване на злите духове. Днес се палят фойерверки и се организират пищни тържества. Във всички домове и храмове се пали благовония в памет на предците. Китайците си вземат дълъг отпуск, за да могат да се подготвят за този велик всенароден празник.
Празникът е наречен Чун Дзие или фестивал на пролетта, защото се празнува в края на зимата и началото на пролетта. Това е междинният период в селското стопанство, преди да започне пролетната сеитба. Времето за отдих и почивка в края на изминалия тежък земеделски труд, време, в което се правят равносметки и се правят планове за бъдещето. В този период на годината хората се събират заедно от различните краища на страната и света, за да празнуват. Приготвят си тържествена вечеря, която включва традиционни китайски ястия като дзядзъ (пелмени на пара) и ниен гао (сладък оризов пудинг). Осветяват празнично домовете си в ярки цветове.
В навечерието на Чун Дзие всички бързат да върнат дълговете си, подстригват се, купуват си нови дрехи и помитат домовете си отвън навътре, за да не се измете късметът. Стените и портите се пребоядисват, за да бъдат огряни от първите слънчеви лъчи. Извършват се ритуали, като се палят старите изображения на Портата, Богатството и Кухнята и на тяхно място се поставят нови, като символ на освобождаване от болести и беди, и като раждането и очакването на новото начало. Всички се поздравяват с настъпващата Нова година и вярват в доброто, което тя ще донесе.
Някои от семействата посещават своите съседи, близки и приятели, споделяйки общата надежда и вяра в бъдещето. Гостите са добре дошли, приети с уважение и поканени на празничната софра. Навсякъде в цял Китай фестивалът се празнува пищно, с много веселие и настроение, с трепетни очаквания за всичко, което ще донесе предстоящата година.
Фестивалът Чун Дзие е интересно предизвикателство за посещение на Китай точно в този период от годината. Това е възможност да се докоснете до древните китайски традиции и обичаи, да посрещнете китайската Нова година.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!