Изкачването на връх Богдан, е леко и приятно занимание, което обаче ще ви остави с приятното усещане, че имате зад гърба си изкачен най-високия връх в Средна гора.
Голям Богдан или само Богдан е висок 1604 м. За разлика от повечето планини в България, в най-високата си точка Средна гора е покрита с гора, поради което няма как от там да се насладите на панорамна гледка. От съседните върхове и по маршрута към върха обаче е достатъчно живописно - и на север, и на юг, така че не се отказвайте от това изкачване.
Името на върха идва от легендарния хайдутин Богдан войвода. Старата букова гора, в която ще се озовете, е обявена за резерват. Ако събирате печати, можете да вземете този за върха от заведение „Под старата круша“ в центъра на Копривщица.
Маршрут за изкачване на връх Богдан от Копривщица
В Копривщица тръгвате по централната улица край река Тополница в посока пътя за Стрелча, като свивате вляво при мандрата (има бариера, която ви пречи да продължите напред, избеляла табела и стрелка, надраскана върху врата на гараж указват посоката). Оттам следва завой надясно (има жълта табела за връх Богдан) и продължавате по черен път около час. Малко след като подминете овчарник от лявата си страна (кирпичена сграда със сателитна чиния и соларен панел!), трябва да преминете от другия бряг на реката (оглеждайте внимателно за табелите). Ще стигнете до малък заслон, където свивате вдясно и нагоре и следва най-сериозното изкачване – около 20 минути през гора. След като излезете от гората, се появява и маркировка с колове и гледки към старопланинското било. Следва нов заслон при Плачкова чешма, изгорялата хижа Богдан и оттам само нагоре през буковата (има и избеляла жълта маркировка) стигате до връх Богдан. Има малка пирамида, на която можете да увековечите постижението си.
Маркировка: Маршрутът е маркиран, но трябва да бъдете нащрек, ако минавате за първи път, тъй като на места маркировката е избеляла, а част от коловете на зимната маркировка са отрязани. Лентовата маркировка за върха е в червено-бяло.
Други маршрути: Друг маршрут от Копривщица – тръгвате по пътя за Стрелча и след около километър отбивате вляво по черен почвен път, който за около час и половина ще ви изведе на хижа Богдан в подножието на върха. По този маршрут няма вода, но гледките са по-красиви.
Връх Богдан може да се изкачи също от село Богдан и от Старосел.
Хижи около връх Богдан
Около връх Богдан има няколко хижи, като действаща е хижа Средногорец (на около 1 час, следвайте жълтите табели и маркировката в червено и бяло). Хижа Богдан, в подножието на върха, е изгоряла и не е действаща, изоставена е и хижа Чевира (Чивира) – макар че там има часове занимавка за фотографи-любители на изоставени места. В близост до връх Богдан има заслон и чешми.
Трудност: Средна
Време: 4 часа
Горското изкачване
Минзухари през април
Гледки към Стара планина
Изгорялата и изоставена хижа Богдан
Навлизане в буковата гора, която покрива връх Богдан
Вековната гора към върха
Снегът се топи в интересни форми
От другата страна на върха
Можете да продължите към хижа Средногорец (действаща) или Чевира (изоставена)
Открийте още идеи за маршрути в Средна гора или още планински маршрути.
Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!