По Великден из Родопите - 3 идеи за пътешествия - Култура и фестивали - Peika.bg

iNews Novinite Econ Jenite Div Sporta FitWell Sportuvai Peika Programata Doctoronline News in English
Следете новите вдъхновения за пътешествия!
По Великден из Родопите - 3 идеи за пътешествия

Великден наближава. Хубавите и слънчеви почивни дни са също са на прага.

С настъпването на пролетта у повечето у нас се отключва и желанието за походи, разходки, пътешествия.

В днешната статия ще Ви предложа 3 много специални местенца в Родопите, които може да посетите по време на празниците, а и не само.

Родопите са любима дестинация на много българи както през лятото, така и през зимата. Но, за щастие, зимните дни вече отминаха, така че нека се съсредоточим върху местата, подходящи за посещение през останалите слънчеви сезони.

Село Косово

Село Косово се намира на около 3 км от основния път Асеновград-Пампорово. Сгушено в по-ниските части на Родопите, това приказно място съхранява вековна история, съхранена архитектура и силна вяра, увековечена в многото параклиси разпръснати навсякъде.

Разходката тук може да протече както активно, така и по-лежерно. Ако предпочетете първия вариант, може да поемете по някоя от екопътеките, водещи началото си от селото. Изкачвайки се нависоко над Косово, ще преминете покрай няколко много стари параклиси, кой от кой с по-интересна история, за които обаче само местните могат да ви разкажат и то с пълни подробности. Ще се озовете на обширна полянка, разкриваща невероятна гледка към Родопите. Ще преминете покрай малки рекички и образували се водопадчета, особено пълноводни през пролетта.

В село Косово пък може да се посетите етнографския музей и църквата „Успение Богородично“. Както и една емблематична сграда с надпис „Безгрижен живот“. Няма да издавам какво сe помещва в нея. За повече информация за дестинация може дa намерите в моя блог Time2Travel.bg.

Караджов камък

Караджов камък се намира близо до село Мостово в Западни Родопи. До скалния феномен има добре маркирана пътека, от която трудно може да се отклоните или заблудите и да поемете в друга посока. Основна изходна точка е Кръстова гора. Оттам по горска пътека за около час и половина се стига до природния феномен. Има и друг подход към него откъм село Мостово. Бъдете много внимателни, ако изберете този път. Ще ви се наложи да преодолеете над 700 метра денивелация, тъй като пътят върви по зъбера на планината.

Караджов камък представлява високо скално плато (4550 кв.м.) с надморска височина 1448м. Разположено е в най-югоизточната част на Градище-рид в Родопите. В неговите отвесни скали се е образувал  тесен улей, в който незнайно как е заклещен огромен камък. Оттук е и единственият подход към скалното плато. Точно под големия камък има поставена дървена стълба, не особено стабилна, а покрай нея - метален парапет. На места стълбата прекъсва и придвижването става по самата скала. Този процеп се нарича Боаза (Процеп). Висок е 18 м. Бъдете изключително внимателни, особено когато слизате.

Съществуват няколко легенди за произхода на това място, както и за неговото име. Една от тях разказва, че преди да умре Караджа войвода заровил някъде под камъка голямо съкровище. Местните избягват да говорят за Караджов камък, смятат го за нечисто място, а съкровището според тях носи лоша поличба, на този който го открие. Даже съветват, ако случайно някой турист го намери да го захвърли, защото е прокълнато. В такъв случай имайте едно на ум, ако все пак се натъкнете на имането...

Кръстова гора

Разбира се, че Кръстова гора. Това свещенно място, напоено с вярата и чудесата, случили се на толкова много хора, винаги е пленявало всеки пътешественик.

Кръстова гора се намира в Средните Родопи на 210 км от София, което с нормална скорост се изминава в рамките на 3 и 4 часа. Автомагистрала Тракия е посоката, по която трябва да се ориентирате. Когато достигнете Пловдив, се отбивате и поемате към Асеновград. Оттам поемате за пътя към Смолян и някъде след около 40 км във ваше ляво ще видите и самата табела към Кръстова гора.

В началото на комплекса от параклиси първа пред вас ще се извиси църквата „Покров на Пресвета Богородица“, издигната през далечната 1995 г. Вляво от нея се намира алея, водеща до големия метален кръст, подарен от цар Борис III през 1936 г. на светата обител.

През 1994 г. кръстът изчезва и след 7 месеца бива намерен в гората. Поставен е в новопостроения храм, а на мястото на стария е отлят нов от неръждаема стомана с тегло 99 килограма.

Всяка година в нощта срещу 14 септември хиляди вярващи се стичат тук за да се помолят за здраве, благополучие и изцеление на себе си и своите близки.

Ако ви е интересно да научите повече за Кръстова гора, ви съветвам да прочетете за историята на Йордан Дрянков в моя блог, която местните хора разказват.

Винаги когато имате време и желание, когато се намирате някъде из Родопите, отделяйте време и пътувайте из красивите кътчета, които тази планина предлага. Пътувайте и опознавайте родината!

Текст и снимки Юлия Вукова от блога Time2Travel

Тази статия ви хареса? Последвайте ни и във фейсбук и инстаграм за още необикновени пътешествия!

Вижте още от категория Култура и фестивали
Коментирай
Абонирайте се за нашия бюлетин